Jan Tinberg - Nobelova cena za ekonomii 1969

Země:

Holandsko

Nobelova cena:

Rozvoj a aplikace dynamických modelů při analýze ekonomických procesů (společně s Ragnarem A. K. Frischem)

Popis osobnosti:

Jan Tinberg se narodil 12. dubna roku 1903 v nizozemském Haagu. Tento matematik a ekonom pocházel ze značně intelektuálně založené rodiny. Nobelovu cenu společně s Ragnarem A. K. Frischem získal v roce 1969. Byl zároveň autorem vůbec prvních makroekonomických modelů Holandska a Spojených států amerických. Zajímavostí může být, že jeho publikace Economic Policy: Principles and Design, kterou vydal v roce 1956, se dočkala přeložení do češtiny již počátkem sedmdesátých let minulého století.

Vystudoval fyziku na Univerzitě v Leydenu. Doktorát obdržel v roce 1929 a za další čtyři roky byl jmenován profesorem statistiky na Univerzitě v Rotterdamu. Jeho výzkumná činnost byla orientovaná na metodologické a aplikační problémy ekonometrie. Tinberg byl také předsedou Centrálního plánovacího úřadu v Haagu a spolupodílel se na tvorbě ekonometrického modelu, který sloužil k prognózování a plánování vývoje holandské ekonomiky.

Tento nizozemský matematik a ekonom mimo jiné značně přispěl k rozpracování ekonomiky blahobytu. Začátkem šedesátých let vyvinul kvantitativní modely p ro plánování výchovy a vzdělání. Zabýval se však také otázkami sociální spravedlnosti. Jeho průkopnické vědecké práci se dostalo všeobecného uznání.

Zdroj: DVOŘÁK, Pavel. Veřejné finance, fiskální nerovnováha a finanční krize. Praha: C. H. Beck, 2008. Beckova edice ekonomie. s. 29.

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

ŽÁK, Milan. Hospodářská politika. Praha: Vysoká škola ekonomie a managementu, 2006. Is. 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace