John Harsanyi - Nobelova cena za ekonomii 1994

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Průkopnická analýza rovnováhy v teorii nekooperativních her (společně s Johnem Forbesem Nashem a Reinhardem Seltenem).

Popis osobnosti:

Narodil se 29. května roku 1920 v Budapešti. Poté, co komunisté převzali v Maďarsku moc, rozhodl se jej opustit a své působení započal na Standfordské univerzitě. Zde mu byl také v roce 1959 udělen titul doktor. Za dalších pět let už však působil jako profesor na University of California v Berkeley. Nobelova cena mu byla udělena za to, že se mu podařilo ukázat, jak mohou být analyzovány hry s neúplnými daty. Tímto totiž zároveň poskytl teoretické základy pro aktivní výzkum oblasti ekonomie informací analyzující strategické situace, kdy jednotlivé ekonomické subjekty neznají cíle jiných ekonomických subjektů.

Koncem šedesátých let pak vyvinul přístup pro analýzu her s neúplnými daty hráčů. Ten se posléze stal obecně používaným v celé řadě oblastí ekonomie. Je možné říci, že jsou používány prakticky všude, kde se analýza týká informací. Tímto se mu podařilo eliminovat druhý nedostatek pojetí Nashovy rovnováhy, která spočívá v předpokladu, že jednotlivý účastníci her disponují úplnými informacemi o preferencích dalších hráčů. Vyvinul metodu, jak transformovat hry s neúplnými daty na hry s daty úplnými, kde je posléze možné analyzovat prostřednictvím zcela běžně používaných nástrojů. Tvrdil totiž, že i takové hry, kde účastníci postrádají znalosti o strategii soupeře nebo soupeřů, lze analyzovat prakticky totožným způsobem, jako je tomu i normálních her.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace