Lawrence Klein - Nobelova cena za ekonomii 1980

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Vytvoření ekonometrických modelů a jejich aplikaci při analýze ekonomického kolísání a ekonomické politiky.

Popis osobnosti:

Narodil se 14. září roku 1920 v americkém městě Omaha. Základní a středoškolské vzdělání absolvoval na školách v Omaze, přičemž jeho následující kariéra se formovala pod vlivem přesného a především matematického vzdělání, jakož i pod vlivem tehdy probíhající hospodářské krize třicátých let. Další vzdělání v oblasti matematiky získal na Fakultě matematiky v Los Angeles City College a posléze na Univerity of California v Berkley. Nicméně později přichází na „chuť“ novému oboru, a to matematické ekonomii a ekonometrii.

Po roce 1948 se určitou dobu zaobíral produkčními funkcemi z pohledu teoretické specifikace a ekonometrické kvantifikace. Za další dva roky na to zahájil se svým studentem práci na ekonometrickém modelu, který byl později známý jako Klein-Goldbergův model. Jednalo se o základ dalších generací tzv. Michiganského modelu. V následujících letech zahájil svou působnosti také na Oxfordu. Zde se zaobíral výzkumem úspor a souběžně položil základ pro vytvoření jednoho z vůbec prvních britských modelů.

Klíčové období ovšem v jeho životě nastal až v roce 1958. V tomto čase nastoupil na ekonomickou fakultu University od Pennsylvania a započal zde práci na sérii modelů, které byly později známé jako tzv. Whartonské modely. Je také autorem celkem dvou základních učebnic ekonometrie.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace