Lloyd Shapley - Nobelova cena za ekonomii 2012


Lloyd Shapley


Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Teorie stabilních tržních alokací a praktický návrh trhů (společně s Alvinem E. Rothem).

Popis osobnosti:

Narodil se 2. Června roku 1923 v Cambridge. Pochází z rodiny známého astronoma. Právě zde také vznikl jeho velký zájem o matematiku. Tento obor začal studovat na Harvardské univerzitě, avšak z té musel v roce 1943 odejít do armády. Díky svým zásluhám (zejména rozluštění japonského meteorologického kódu) se v roce 1944 dočkal vyznamenání medailí Bronzová hvězda. Poté, co válka skončila, vrátil se zpátky na Harvard, který dokončil a získal titul A.B. Stalo se tak z oboru matematiky. Posléze jeden rok pracoval ve známé společnosti RAND Corporation a poté odchází na Princeton. Na této univerzitě získal titul doktora, a to opět v oboru matematiky. Opět se vrátil do RAND Corporation a stává se profesorem na Kalifornské univerzitě.

V rámci svých prací se zabývá především teorií her. Podařilo se mu například vyvinout algoritmus, na jehož základě je vždy zabezpečeno stabilní párování. Pokud tento fakt převedeme do praxe, znamená to například, že noví lékaři mohou být adekvátně přiřazeni k nemocnicím, dále studenti ke školám či dárci orgánů k potřebným příjemcům. Zmínit je třeba také celosvětově známý Galeův-Shapův algoritmus, resp. „problém stabilních manželství“. V tomto případě abstraktní algoritmus při volbě partnera dovoluje možnost volby, a to té nejlepší, která existuje. Velmi zajímavé je také například Shapley-Shubikovo číslo. To ukazuje sílu člena koalice, což je velice vhodné kupříkladu v politice či při obchodních jednáních.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
Nobelovu cenu za ekonomii letos dostali Alvin Roth a Lloyd Shapley z USA [online]. Praha: iRozhlas, 2012 [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/nobelovu-cenu-za-ekonomii-letos-dostali-alvin-roth-a-lloyd-shapley-z-usa_201210151537_sbartosova.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace