Maurice Allais - Nobelova cena za ekonomii 1988

Země:

Francie

Nobelova cena:

Přínos k teorii trhu a efektivního využívání zdrojů.

Popis osobnosti:

Narodil se 31. května roku 1911 ve Francii v Paříži. Ačkoli jej to původně „táhlo“ ke studiu historie, nakonec absolvoval matematickou třídu a vstoupil do École Polytechnique. Ačkoliv byl inženýrem, ke studiu ekonomie ho přiměl zážitek velké krize ze třicátých let. Ten si totiž přivezl ze své návštěvy Spojených států amerických. Obecně je považován za liberálního ekonoma. Navíc je zakládajícím členem společnosti liberálních myslitelů Mont Pélérin.

To klíčové pro ekonomii vykonal již během druhé světové války a těsně po jejím ukončení. V jeho díle je zcela udivující šíře jeho záběru, jakož i různorodost a hloubka. Velká řada věcí, které musela anglosaská ekonomie teprve objevovat, bylo totiž už dávno obsaženo v jeho dílech ze čtyřicátých let. Zmiňme například jeho knihu z roku 1943 „Hledání ekonomické disciplíny“, která představuje syntézu mikroekonomické teorie a podává kritický přehled o teoriích rovnováhy a optima. Právě v tomto díle totiž položil základy svého učení. Za další čtyři roky napsal knihu „Ekonomie a úrok“. Ještě před ní existovaly dvě teorie úroku:

Allais obě zmiňované teorie prohloubil a navrhl syntézu. Nobelova cena mu byla udělena až v roce 1988.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace