Merton H. Miller - Nobelova cena za ekonomii 1990

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Průkopnická práce v oblasti ekonomie a financí a financí korporací (společně s Harrym Markovitzem a Williamem Sharpem).

Popis osobnosti:

Narodil se 16. května roku 1923 v Bostonu. Jeho otec sám absolvoval Harvardskou univerzitu a Meron H. Miller jej v tomto následoval. Na Harvard nastoupil v roce 1940 a získal titul bakalář umění. Zjistil však, že více jej zajímá ekonomie. V roce 149 získal doktorát z John Hopkins University od Baltimore, aby posléze mohl působit jako přednášející asistent na London School of Economics. Následně přešel na Carnegie Institute of Technology. V této době pracoval na teorii, která prostřednictvím trhu kapitálu spojuje strukturu kapitálových aktiv a způsob realizace politiky vyplácení dividend výrobních podniků na jedné straně a tržní hodnotu těchto podniků a jejich náklady na získání kapitálu na straně druhé. Na začátku své práce usilovně spolupracoval s Francem Modiglianim, který byl dalším laureátem Nobelovy ceny za ekonomii.

V roce 1955 vydali vůbec první ze společné série M&M článků o financích korporací. Na mnoha dalších spolupracovali ještě dlouho během šedesátých let. Hlavní závěr z teorémů MM je přibližně tento: v případě, že existuje pro podnik optimální struktura kapitálových aktiv, jakož i politika vyplácených dividend, pak je to v důsledku nedokonalostí trhu. Až do začátku osmdesátých let, kdy se stal veřejným ředitelem Chicago Board of Trade, zaobíral se Miller financemi korporací. Je také třeba zmínit, že teorémy MM jsou hojně využívány v empirické analýze financí korporací. Jedná se nikoliv o běžnou ukázku toho, jak může mít původně čistě teoretický výzkum důležité použití ve skutečném světě podnikání.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace