Paul A. Samuelson - Nobelova cena za ekonomii 1970

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Vědecký příspěvek k rozvoji statické a dynamické ekonomické teorie a aktivní přispění ke zvýšení analytické úrovně ekonomické vědy.

Popis osobnosti:

Paul A. Samuelson se narodil 15. května roku 1915 v americké Indianě. Byl absolventem univerzit v Chicagu a Harvardu. Na MIT pak působil jakožto asistent profesora ekonomie od roku 1940. Profesuru získal v roce 1947. Je označován jako poslední z velikánů ekonomie minulého století. Jednoznačně a nesmazatelně ovlivnil ekonomickou vědu jako takovou. Ačkoliv je to trochu paradoxem, i navzdory velkému množství překážek, které existovaly díky komunistickému systému, od šedesátých let výrazně ovlivňoval chápání ekonomie také u nás.

Bez nadsázky je možné tvrdit, že 50. a 60. léta byla ve vědecké ekonomii nazývána jakožto „éra Samuelsova“. Byl jedním z největších teoreticky ekonomie vůbec a povedlo se mu to převést ve dvou rovinách – v matematické ekonomické vědě, ale i v učebnicové popularizaci této vědy. Mnoho lidí bylo poměrně překvapených, když v roce 1969 nezískal Nobelovu cenu právě Samuelson. Stalo se tak až o rok později.

Kromě toho, že zformuloval model akcelerátoru a multiplikátoru, zasloužil se také o významné přispění k rozvoji:


Zdroj: Zemřel Paul Samuelson, zakladatel moderní ekonomie [online]. Praha: Aktuálně, 2009 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zemrel-paul-samuelson-zakladatel-moderni-ekonomie/r~i:article:655654/.

KLAUS, Václav. Velcí ekonomové jsou mou inspirací. Praha: Institut Václava Klause, 2015. Publikace (Institut Václava Klause). s. 58 – 59.
JUREČKA, Václav. Mikroekonomie. 3., aktualizované a rozšířené vydání. Praha: Grada Publishing, 2018. s. 156.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace