Peter Diamond - Nobelova cena za ekonomii 2010

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Analýza trhů práce zatížených náklady na vyhledávání (společně s Dalem Mortensenem a Christopherem Pissaridesem).

Popis osobnosti:

Narodil se 29. dubna roku 1940 v New Yorku. Známý je zejména svou analýzou politiky USA sociálního zabezpečení. Jeho studijním oborem se stala matematika. Tu vystudoval na Yale v roce 1960. V roce 1963 mu byl pak udělen titul doktora na MIT. V roce 1970 se stal profesorem na Kalifornské univerzitě. Podařilo se mu rozvinout svou teorii hledání na příkladu fungování ekonomiky na smyšleném ostrově s palmami a kokosovými ořechy. Prokázal, že je vždy zapotřebí uvažovat také náklady na vyhledávání tržních příležitostí a až posléze je možné vysvětlit varianty tržních situací.

Stal se autorem tzv. Diamondova paradoxu. Ten je podnětem pro řadu dalších výzkumů. Nicméně je nutno říct, že teorie hledání byla posléze v devadesátých letech minulého století rozvinuta i dalšími držiteli Nobelovy ceny pro rok 2010 – Dalem Mortensenem a Christopherem Pissaridisem. Těmito dvěma laureáty Nobelovy ceny byla Diamondova analýza aplikována na pracovní trhy. Výsledkem je takzvaný DMP, tudíž model zvaný v ekonomické teorii jako Diamondův-Mortensenův-Pissaridesův. Teoretický rámec search modelů je možné přenést taktéž do oblasti řady různých dalších trhů. Zmínit lze například oblast nemovitostí, zejména pal trh s bydlením.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
ATKINSON, A. B. Ekonomika nerovnosti. Přeložil Jana KOČIČKOVÁ. V Brně: BizBooks, 2016. s. 105.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace