Ragnar A. K. Frisch - Nobelova cena za ekonomii 1969

Země:

Norsko

Nobelova cena:

Rozvoj a aplikace dynamických modelů při analýze ekonomických procesů (společně s Janem Tinbergem)

Popis osobnosti:

Profesor Ragnar A. K. Frisch, který zemřel koncem ledna roku 1973 ve věku 78 let, patřil k vůbec první dvojici laureátů Nobelovy ceny v oblasti ekonomických věd. Ragnara A. K. Frische je možné považovat za zakladatele ekonometriky, Ekonometrické společnosti.

Ragnar A. K. Frisch se narodil 3. března roku 1895 v norském hlavním městě Oslu jakožto syn zlatníka. Matka měla dle jeho vlastních slov značný vliv na jeho celkový rozhled i názor na život. Frisch byl dvakrát ženatý. Byl vyučen zlatníkem, avšak na přání své matky souběžně studoval na univerzitě v Oslo, přičemž právě zde si zvolil studium ekonometrie. Doktorát v oboru statistiky a matematiky zde získal v roce 1926. Za další dva roky na to se stává docentem a v roce 1931 řádným profesorem.

Jeho vědecká dráha byla poměrně přímočará. Vycházel z klasické aktuární vědy, o které je známo, že ve Skandinávii dobře prosperovala. Ještě předtím než získal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1969, obdržel taktéž prestižní cenu Antonia Felternelliho. Mezi jeho největší přínosy patří zejména:


Zdroj: Ekonomicko-matematický obzor. Praha: ČSAV - Ekonomicko-matematická komise Československé akademie, 1965 - 1991. s. 228.

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace