Richard Thaler - Nobelova cena za ekonomii 2017

Richard Thaler

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Příspěvek k behaviorální ekonomii.

Popis osobnosti:

Narodil se 12. září roku 1945 v New Jersey. Bakalářský titul získal v roce 1967 na Newark Academy. Ve studiu dále pokračoval v Case Western University. Zakončil jej pak v roce 1947 na University of Rochster, kde mu byl udělen titul doktora. Stalo se tak na základě jeho práce na téma „Hodnota úsporného života: odhady trhu“. Poté, co ukončil studium, stal se profesorem na University of Rochster. Působil však rovněž na Cornell University či na Booth School of Busines v Chicagu.

V roce 1999 se stal ředitelem organizace Fuller & Thaler Asset Management. Investiční strategie této společnosti se zakládá na aplikaci poznatků behaviorální ekonomie na kapitálové trhy. Dále je rovněž ředitelem Národního úřadu pro ekonomický výzkum. Zmínit je třeba i jeho působnost jakožto formální poradce bývalého premiéra Davida Camerona. Zároveň však působil rovněž jako neformální poradce bývalého prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamy.

Zaobírá se lidských chováním, co se týče oblasti financí a psychologie rozhodování – tzv. behaviorální ekonomií. Nutno dodat, že svým výzkumem se mu podařilo přispět k lepšímu porozumění chování lidí při řešení ekonomických otázek. Jeho výzkum pomohl propojit ekonomické a psychologické analýzy rozhodování jedince. Na základě jeho výzkumu se z behaviorální ekonomie stal postupem času jeden z klíčových ekonomických směrů.


Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace