Robert Aumann - Nobelova cena za ekonomii 2005

Země:

Izrael / Spojené státy americké

Nobelova cena:

Zvýšení porozumění konfliktům a spolupráci prostřednictvím analýzy teorie her (společně s Thomasem Schellingem).

Popis osobnosti:

Narodil se 8. června roku 1930 v Německu. Matematické vzdělání získal na MIT, kde mu také v roce 1955 byl udělen titul doktora. Má dvojí občanství, a to americké a izraelské. Jeho stěžejním působištěm se stalo Hebrew University v Jeruzalémě. Zde v roce 1968 získal titul profesora a působí zde dodnes. Společně s Thomasem Schellingem (rovněž laureátem Nobelovy ceny) se pokusili odpovědět na otázku, z jakého důvodu některé skupiny, organizace, jakož i země spolupracují a proč jiné jsou ovládány konflikty.

Aumann doslova tvrdí, že jestliže nás někdo uhodí do břicha, je logické mu to vrátit. Platí totiž, že pokud nás dotyčný potká za nějaký čas, s největší pravděpodobností nás již opět neuhodí. Tuto úvahu Aumann podporuje exaktním matematickým aparátem, přičemž na pomstu pohlíží racionálně. Kupříkladu pokud jde o izraelsko-palestinské vztahy, Aumann nesouhlasí s tvrzením, že je bezpředmětné mstít se na příbuzných sebevražedných atentátnících a demolovat jejich domy, neboť obětem teroristických útoků to už život nevrátí. Dle jeho názoru je msta racionální strategií, která dovede omezit počet budoucích obětí.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
NÁLEVKA, Vladimír. Cesta k dohodě. Vyjednávání - hra život. Praha: Interqaulity, 2018. s. 115.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace