Robert Carhart Merton - Nobelova cena za ekonomii 1997

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Nová metoda určování hodnoty derivátů (společně s Myronem Scholesem).

Popis osobnosti:

Narodil se 31. července roku 1944 v New Yorku ve Spojených státech amerických.  Je možné říci, že se odjakživa zajímal o obchod, přičemž první akcie zakoupil dokonce ve svých deseti letech. Matematika mu byla velmi blízká. Velmi rád řešil problémy, a obzvláště pak ty, které se týkaly skutečného světa. Jeho láska k matematice se prohloubila během studia na Columbia University. Tu dokončil v roce 1966 a posléze pokračoval ve studiu aplikované matematiky na California Institute of Technology. V roce 1970 mu byl udělen titul doktora na MIT. Zde také zůstal až do roku 1988, aby posléze přešel a působil jako profesor na Harvard University.

Značnou část svého vědeckého bádání zasvětil rizikům, která s sebou nese obchodování na finančních trzích. Spolu s Blackem a Scholsem položil základy pro bouřlivý růst na trzích finančních derivátů. Na jeho obrovský přínos pro investory (společně se Scholsem) posléze poukázala Švédská královská akademie. Pokud jde o praktický přínos Blacka, Mertona a Sholse, je třeba říci, že se jim podařilo položit základy pro dynamický rozvoj trhu finančních derivátů, ke kterému došlo zejména v období druhé poloviny osmdesátých let a začátkem let devadesátých. Pokud pomineme avantgardní analýzu oceňování opcí, proslavil se zejména ve sféře ekonomie financí. Stal se rovněž autorem velmi efektivní metody analýzy rozhodování o investicích a spotřebě v průběhu času. Je i autorem zobecnění takzvaného CAPM modelu.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace