Roger B. Myerson - Nobelova cena za ekonomii 2007

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Položení základů teorie návrhu mechanismů (společně s Leonidem Hurwiczem a Ericem S. Maskinem).

Popis osobnosti:

Narodil se 29. března roku 1951 v Bostonu ve Sponených státech amerických. Titul B.A. mu byl udělen v roce 1973, a to konkrétně z oboru aplikované matematiky. Stalo se tak na proslulé Harvardské univerzitě. Od roku 1976 až do roku 2001 na Harvardu rovněž přednášel. Posléze přešel na Northwestern University, kde působí jako profesor. Je ženatý a má dvě děti.

Nobelova cena mu byla udělena roku 2007, a to společně s Leonidem Hurwiczem a Ericem S. Maskinem. Akademie se nechala slyšet, že díky teorii návrhu mechanismů mohou ekonomové rozvrhovat situace, kdy budou trhy směřovat k žádoucímu výsledku. Klíčové pro korektní výsledek přitom je nastavení pobídek jednotlivých aktérů. Právě to zabezpečí požadovaný výsledek.

Myerson je mimo jiného také držitelem četného doktorátu a je autorem řady publikací, jakož i příspěvků do odborných časopisů. Rovněž je autorem významných softwarových aplikací, které jsou kompatibilní se softwarem od Microsoftu. Zmínit je třeba také, že je členem American Academy of Arts. Zároveň se stal vicepresidentem Econometric Society.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Nobelovka za ekonomii putuje ke třem Američanům [online]. Praha: Týden, 2007 [cit. 2020-08-02]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/veda/nobelovka-za-ekonomii-putuje-ke-trem-americanum_26521.html?showTab=nejnovejsi.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace