Simon Kuznets - Nobelova cena za ekonomii 1971

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Empiricky podložená interpretace ekonomického růstu, vedoucí k novému a hlubšímu pochopení ekonomických a společenských struktur a procesů rozvoje.

Popis osobnosti:

Simon S. Kuznets se narodil 30 dubna roku 1901 v Bělorusku. Svůj život však prožil ve Spojených státech amerických, kam emigroval za svým otcem. Jeho profesionální dráha se spojuje s celkem čtyřmi univerzitami, na kterých studoval – University of Columbia, University of Pennysylvania, John Hopkins University a Harvard University. Na Harvardské univerzitě přednášel v letech 1960 až 1971. Nobelovu cenu získal v roce 1971.

Pro Kuznetse byla charakteristická jeho uzavřená, až nespolečenská povaha. Navenek působil nevlídným dojmem. Podle jeho názoru je jen velmi obtížné teoreticky a ověřitelně oblast teorie ekonomického růstu zobecnit. Varoval před unáhleným optimismem v prohlašování různých růstových teorií, jakožto univerzální nástroje výzkumu a predikce. Co se týče metodologie, jeho největší zásluhou je vyjasnění kategorie národního ekonomického produktu a jeho struktury. Na tomto základě se pokusil u hlavních států o jeho rekonstrukci až do šedesátých let minulého století.

Ačkoliv byl minimálně rozpornou osobností, rozhodně mu nelze upřít ani jeho důležité místo v nejnovějších dějinách vývoje ekonomického myšlení. Jeho odkaz je podnětný především v oblasti správné identifikace významu, působení a vzájemné interakce faktorů ekonomického růstu.

Zdroj: HEWARD-MILLS, DAG. Neboť Kdo Má, Tomu Bude Dáno, A Kdo Nemá, Tomu Bude Odňato I To, Co Má. Parchment House, 2014. s. 42.

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace