Theodore Schultz - Nobelova cena za ekonomii 1979

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Průkopnický výzkum ekonomického rozvoje se zvláštním zřetelem na problémy rozvojových zemí (společně s Arthurem W. Lewisem).

Popis osobnosti:

Narodil se 30. dubna roku 1902 v americkém Arlingtonu. Pocházel ze zemědělského prostředí a tomu také zůstal věrný během studia či celé procesionální kariéry. Během první světové války však byl nucen studium přerušit, a to na základě nedostatku pracovních sil. Díky zmiňované zemědělské specializaci na University of Wisconsin se dostal jako profesor na University of Chicago.

Zaobíral se především otázkou krajin s nízkým důchodem. Kvalita vzdělání byla podle jeho názoru velice silným prostředkem, který má ekonomickou hodnotu, přičemž jeho zisk předpokládá náklady. Klíčový je zde vztah mezi výnosy z dodatečné kvality a náklady na její zisk. V případě, že tyto výnosy budou překračovat náklady, pak dochází ke vzrůstu kvality. Dokonce také zdravotní stav populace je dle jeho názoru součástí tzv. lidského kapitálu. Jedná se o zásobu, která je částečně zděděná a částečně získaná.

Další součást takzvaného lidského kapitálu představují investice do školní výchovy. Schultz poukazoval na poměrně vysoké podíly této činnosti na národním důchodu u krajin s nižším důchodem, které značně převyšují obecnou míru těchto investic. Klíčové myšlenky Schulzovy vědecké dráhy jsou obsaženy v knize „Přestavba tradičního zemědělství“. Schultz byl v roce 1982 zvolen předsedou Americké ekonomické společnosti.

Zdroj: SOJKA, Jiří. Investice a vzdělání překlenou propast v rozvojových zemích [online]. Praha: iList, 2008 [cit. 2020-07-15]. Dostupné z: http://www.ilist.cz/clanky/investice-a-vzdelani-preklenou-propast-v-rozvojovych-zemich.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace