Thomas J. Sargent - Nobelova cena za ekonomii 2011

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Empirický výzkum příčin a následků v makroekonomii (společně s Christopherem A. Simsem).

Popis osobnosti:

Narodil se 19. července roku 1943 v Kalifornii. Titul B.A. mu byl udělen na Kalifornské univerzitě v roce 1964. V roce 1968 získává titul doktora na prestižní Harvardské univerzitě. Během své kariéry působil mimo jiné na Pennsylvánské univerzitě, Chicagské univerzitě, ale i na Stanfordu či Princetonu. V současné době přednáší na New Yorské univerzitě. Patří mezi vůbec nejčastěji citované ekonomy světa. Tuto skutečnost dokazuje jeho sedmnácté místo v žebříčku IDEAS z roku 2011.

Byl činný v mnoha redakcích odborných časopisů. Zmínit je třeba zejména Journal of Monetary Economics či Journal od Econometrics. Od roku 1987 patří mezi členy Hoover Institute při Standfordské univerzitě. Kromě skutečnosti, že v roce 2011 mu byla udělena Nobelova cena za ekonomii (společně s Christopherem A. Simsem), je taktéž nositelem Mary Elizabeth Morgan Prize.

Velmi aktivně se podílí na rozvoji takzvané školy racionálního očekávání. Ta přispěla k daleko efektivnější reakci na změny fiskální a monetární politiky. V osmdesátých letech se zabýval historickou ekonomií a zkoumal inflaci v čase. V rámci své práce se však věnoval například i Rakousku po první světové válce a jako příklad státu, která se s inflací té doby s úspěchem poradila, vybral prvorepublikové Československo Aloise Rašína.

Zdroj: 

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace