Spojené státy americké
Průkopnická práce v oblasti ekonomie a financí a financí korporací (společně s Harrym Markovitzem a Mertonem Millerem).
Narodil se 16. června roku 1934 v Bostonu. Středoškolské vzdělání absolvoval v Kaliforinii a v roce 1951 přešel na University od California v Berkley. Studoval lékařství a k tomuto oboru si přibral i přírodní vědy. V roce 1952 ovšem přešel na University of California v Los Angeles. Hlavním předmětem se stalo vedení podniku, a právě tato skutečnost jej také natrvalo přivedla ke studiu ekonomické teorie. V roce 1956 se připojil jakožto ekonom ke společnosti RAND Corporation, kde se kromě jiného naučil programování počítačů. V tomto období zároveň dokončil svou disertační práci a získal titul doktora.
V roce 1961 začal vyučovat finance při Washingtonské univerzitě. Začal zde pracovat na zobecnění teorie rovnováhy, která byla také součástí jeho závěrečné kapitoly doktorské práce. Zjistil, že velmi podobné výsledky je možno získat aniž by bylo nutno uskutečnit nějaké předpoklady o počtu faktorů, které ovlivňují výnosy cenných papírů. V roce 1986 založil společnost Sharpe-Russel Research.
V roce 1990 získal Nobelovu cenu společně s Mertonem H. Millerem a Harrym Markovitzem. Sharpe byl oceněn za model, který právě Markowitzův model geniálním způsobem zjednodušil. Jeho model pracuje s trojicí čísel pro každý cenný papír z celé sady, ze které vytváříme optimalizované portfolio. První dvě čísla představují odhad výnosů a volatilita každé jednotlivé investice.
Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
KOHOUT, Pavel. Investice: nová strategie. Praha: Grada, 2018. s. 55.