Zpracování, odevzdání a úspěšná obhajoba bakalářské práce před oborovou komisí jsou základní podmínky k získání bakalářského titulu. Sepsání bakalářské práce adekvátní kvality proto vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i nemalé úsilí, čas a nejlépe zkušenosti se psaním závěrečných prací.
Rozsah bakalářské práce se pohybuje v rozmezí 30 až 60 stran v závislosti na dané univerzitě, fakultě či katedře. Obsah práce, její výsledky a závěry musí prokazovat solidní přehled autora o oblasti, na kterou se průzkum zaměřuje. Na rozdíl od diplomové práce se zde nepředpokládá plně samostatný výzkum ani nové výstupy.
Zpracování bakalářské práce začíná výběrem a rezervováním tématu, které obvykle probíhají ve druhém ročníku studia. Samotnému psaní předchází rešerše literatury, sběr a analýza materiálu. Až do odevzdání probíhají konzultace s vedoucím práce, řešení případných problémů a další činnosti.
Text bakalářské práce musí odrážet hlubší obeznámenost studenta s odbornou literaturou i orientaci v oblasti zaměření výzkumu. Kromě terminologie, citací, seznamu literatury a zdrojů by měla obsahovat abstrakt, obsah, praktickou část, a přílohy (grafy, tabulky aj.).
Nikdo se nerodí jako odborník na všechno. Je tedy jasné, že gramatiku nebo stylistiku zkrátka všichni neovládají levou zadní. Poradíte-li si s obsahem své závěrečné práce, nikoliv však s její formální stránkou, nechte ji raději zkontrolovat. Vyhnete se tak nepříjemnému hodnocení, které si vaše odborné znalosti nebo úsilí rozhodně nezaslouží.
VíceKvalitativní a kvantitativní přístup obvykle zahrnují různé výzkumné metody. Nicméně použití obou přístupů může být doplňující s tím, že každý přidává náhled k celkovému obrazu sledované problematiky.
VíceOd zadání závěrečné práce k jejímu odevzdání vás čeká množství dřiny a velká míra sebezapření. Nyní se podíváme na stadia tvorby závěrečné práce a prozradíme vám, jak si s nimi poradit.
Více