Zpracování, odevzdání a úspěšná obhajoba bakalářské práce před oborovou komisí jsou základní podmínky k získání bakalářského titulu. Sepsání bakalářské práce adekvátní kvality proto vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i nemalé úsilí, čas a nejlépe zkušenosti se psaním závěrečných prací.
Rozsah bakalářské práce se pohybuje v rozmezí 30 až 60 stran v závislosti na dané univerzitě, fakultě či katedře. Obsah práce, její výsledky a závěry musí prokazovat solidní přehled autora o oblasti, na kterou se průzkum zaměřuje. Na rozdíl od diplomové práce se zde nepředpokládá plně samostatný výzkum ani nové výstupy.
Zpracování bakalářské práce začíná výběrem a rezervováním tématu, které obvykle probíhají ve druhém ročníku studia. Samotnému psaní předchází rešerše literatury, sběr a analýza materiálu. Až do odevzdání probíhají konzultace s vedoucím práce, řešení případných problémů a další činnosti.
Text bakalářské práce musí odrážet hlubší obeznámenost studenta s odbornou literaturou i orientaci v oblasti zaměření výzkumu. Kromě terminologie, citací, seznamu literatury a zdrojů by měla obsahovat abstrakt, obsah, praktickou část, a přílohy (grafy, tabulky aj.).
Nevíte, kde najít kvalitní zdroje k vypracování Vaší práce? Nemůžete najít dostatek zdrojů a informací k tvorbě práce? Nemáte čas se probírat velkým množstvím zdrojů? Potřebujete vytvořit seznam kvalitní literatury k Vašemu tématu? Nevíte, jak má seznam literatury vypadat, a které údaje nesmí při názvu knihy chybět?
VíceDoporučujeme, aby si student „pisatel“ velmi dobře zvážil výběr tématu odborné práce, jelikož výběr tématu musí odpovídat nejen studovanému oboru, kterým se chce v budoucnosti zabývat, ale také jeho vědomostem, které získal během let studia. Velmi žádoucí je pak umění navázat téma do praktického využití, i když je možné psát na teoretičtější bázi s praktickým použitím, popřípadě navázat na konkrétní výzkum již v praxi provedený. Vzhledem k tomu, že právě zvolené témata stanovují limity psaní odborných prací, doporučujeme, aby student „pisatel“ tedy volil témata, v kterých velmi dobře orientuje a rozumí jak teorii, tak dokáže v budoucnosti implementovat do praktického provedení.
VícePříprava psaní vědecké práce začíná už v době přípravy, kdy můžeme doporučit začínat krátkými písemnými poznámkami, které se v budoucnosti sice většinou nestanou součástí odborného textu, ale autor se postupně „trénuje“ a „piluje“ styl, respektive zlepšuje formu budoucího písemného projevu. Je nutné, aby student ovládal zásady slohových prací a gramatiku českého jazyka, správná interpunkční znaménka a v neposlední řadě volil vhodné použití slov.
Více