[Blog]

Chystáte se napsat referát? Poradíme vám, jak to hravě zvládnout

Je to tady. Dostali jste za úkol napsat referát a nevíte, z kterého konce začít. Dát dohromady referát ale může být i hračka, když víte, jak na to. Proto jsme pro vás sestavili následujících 9 bodů, které vás provedou celým procesem. Pak už určitě budete vědět, jak začít, co psát a kde skončit.

 

1) Vyberte si dobré téma

Pokud máte možnost vybrat si téma referátu, využijte této výhody. Nejprve se zamyslete, co by vás mohlo nejvíc zajímat. Dospějete-li k závěru, že vlastně vůbec nic, vyberte si alespoň téma, kterému trochu rozumíte. Poté si nastudujte základní informace a rozhodněte, zda na dané téma zvládnete napsat požadovaný počet stran.

 

2) Shromážděte základní informace

Přečtěte si pár článků nebo úryvků na téma vašeho referátu. Vzpomeňte si, co už víte, zeptejte se svého okolí, podívejte se na videa a shromážděte tak pár základních informací. Ty nejdůležitější si zapište, pomohou vám v dalších krocích.

 

3) Navrhněte osnovu

Spousta studentů tento krok podceňuje, ačkoli je velmi důležitý. Osnova referátu vám napoví, o čem psát, zabrání vám odbočit od tématu a celkově vás bude provázet celou prací. Kvalita vaší osnovy se potom logicky promítne i do vašeho referátu. Dejte si záležet.

 

4) Začněte s psaním

Říká se, že začátek je nejtěžší. Pokud se dostanete přes tuto pomyslnou hranici, už by to mělo jít samo. Při psaní se držte osnovy a neodbočujte mimo téma.

Každý referát by měl mít v první řadě úvod a závěr. V úvodu vtáhněte čtenáře do konkrétního tématu. Nastiňte danou problematiku, položte otázky a vysvětlete, proč vás dané téma zajímá a jaký je váš cíl. V závěru shrňte celou práci, nejdůležitější informace a poznatky.

Mezi úvodem a závěrem se nachází vlastní text práce neboli stať, kde blíže popište veškeré informace. Vlastní text práce rozdělte do jednotlivých kapitol a odstavců dle osnovy. Nezapomínejte na obrázky a grafy, u kterých si čtenář alespoň trochu odpočine a celou práci lépe pochopí. Ke každé informaci, která není z vaší hlavy, uveďte její zdroj. V takovém případě jde o parafráze. Citace se umísťují do uvozovek a musíte zachovat jejich přesné znění. Všechny použité zdroje byste následně měli uvést na konec svého referátu.

Jakmile budete mít text hotový, celý jej řádně naformátujte. Nejčastěji se používá font Times New Roman a velikost písma 12. Důležité je také řádkování, které bývá v případě referátů 1,5.

 

5) Proveďte první kontrolu textu

Před první revizí si od referátu alespoň na chvíli odpočiňte a nechte ho uležet. Poté budete mít mnohem větší nadhled a snadno tak rozpoznáte, co je v textu ještě potřeba upravit.

 

6) Zpracujte referát do konečné podoby

Doplňte chybějící informace, upravte jednotlivé věty a na závěr si celý text přečtěte jedním dechem. Získáte tak celkový dojem ze své práce. Lépe pak doladíte poslední detaily.

 

7) Zkontrolujte finální podobu svého referátu

Pro kontrolu gramatických chyb a překlepů nejprve využijte automatickou opravu v některém z textových editorů. Poté si práci důkladně přečtěte okem korektora“.

 

8) Požádejte o kontrolu bližního svého

Požádejte svého sourozence, kamaráda nebo rodiče, aby si práci přečetl. Získáte tak cennou zpětnou vazbu a podchytíte i ty nejmenší chybičky.

9) Připravte se na prezentaci

Občas musíte referát na závěr ještě prezentovat před ostatními. To však neznamená, že jej přečtete a máte hotovo. Na prezentaci se musíte připravit dle požadavků vyučujícího. Někdy je potřeba zpracovat prezentaci v PowerPointu, jindy stačí během 5–10 minut ústně shrnout celou práci. Struktura prezentace je přitom velmi podobná vaší práci. Při prezentaci se věnujte úvodu a závěru práce, z vlastního textu práce zmiňte stěžejní informace a nezabíhejte do zbytečných detailů, ve kterých se publikum akorát ztratí.

 

Jakmile zvládnete první referát, druhý už půjde snadno. Nepodceňte přípravu, stejně tak kontrolu gramatických chyb a překlepů. A hlavně – zkuste si to užít. Referát stejně musíte napsat. Jaký k tomu zaujmete postoj, záleží jen na vás.
Sdílet

Podobné články

14. 05. 2018

6 důležitých součástí každé práce do školy

Každá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.

17. 12. 2018

Seminární práce: jak si připravit otázky, které položíte spolužákům?

Na závěr každého projektu nebo seminární práce si musí studenti většinou připravit ještě prezentaci. V této prezentaci je potřeba stručně shrnout celou práci a představit ji vyučujícímu i spolužákům. Její součástí ale často bývají také kontrolní otázky určené pro spolužáky. O jaké otázky se jedná a jak si je připravit? Pojďme se na to podívat.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo