Seminární práce je písemný úkol a standardně též podmínka k získání zápočtu na vysoké či vyšší odborné škole (řidčeji seminární práce zpracovávají též středoškoláci).
Rozsah i konkrétní forma „seminárky“ se mírně liší v závislosti na studijním oboru a předmětu. Maximální délka obvykle činí 9000 znaků, tj. 5 stránek. Na rozdíl od referátu bývá výstupem pouze text, nikoli jeho přednes.
Kvalitní seminární práce předpokládá kritickou reflexi odborné literatury a schopnost z ní citovat. Text seminárky nesmí studijní literaturu pouze tlumočit, ale přinést vlastní analytické, komparativní či syntetické uchopení tématu.
Seminární práce musí mít přehlednou strukturu. Základní členění je na úvod, stať a závěr, které doplňuje přehledný seznam použité literatury. Součástí může být příloha (text, tabulka, graf, schéma apod.). Při citaci ze sekundární literatury je nutné držet se pravidel stanovených citační normou a předpisy dané univerzity.
Každá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.
VíceBěhem psaní se držte předem vytvořené osnovy. Ta vám pomůže udržet směr a koncepci textu a dosáhnout jeho cíle. Pracovní osnovu můžete během psaní konkretizovat či měnit.
VíceVýzkum má zpravidla 5 etap, podívejte se co která znamená, jak v ní postupovat a jak ji využít pro svoji akademickou práci.
Více