[Blog]

Jednotlivé fáze výzkumu odborné práce

Podrobněji o jednotlivých etapách výzkumu se dočtete níže. Tyto metody jsou vhodné pro složitější seminární práce a také pochopitelné práce diplomové a bakalářské.

Etapa přípravná

Začátek této etapy je stanoven v době určení tématu odborné práce, tedy zadáním konkrétního výzkumu odborné práce. Součástí je nastudování odborné literatury sledované problematiky a průzkum terénu (poznávání prostředí výzkumu). V této fázi je nutné, aby „pisatel/student“ konzultoval odborné záměry, jelikož je tato etapa výzkumu velmi náročná na časovou dotaci,ale je i nejdůležitější, jelikož na kvalitě této fáze závisí i výsledek celé odborné práce. Nedostatky by měly být odstraněny již v přípravné fázi, jelikož v průběhu výzkumu se nemohou už odstraňovat, byl by narušen celý proces šetření. Fáze je zakončena zpracováním odborné práce, která je objasněna zpravidla oponenturou. Při používání kvantitavních přístupů ve výzkumu je obvzvlášť stanovit hypotézy. Výzkum by měl především odpovídat na otázky: Kdo? (kdo bude výzkum řešit – „student/pisatel“), Co? (vymezení terminologie a pojmů výzkumu, které je nutné operacionalizovat, určení vzorku a problému), Kdy? (určení rozvrhu práce v podobě osnovy a harmonogramu na jednotlivé části a podčásti odborné práce až do oponentního řízení), Kde? (přesné vymezení místa určení výzkumu), Jak? (velmi důležité vybrat přiměřené výzkumné metody, techniky a určení přístupu zpracování kvantitativního či kvalitativního, nebo dokonce obou v kombinaci metod), Proč? (odůvodnění vybraného postupu a metod, vysvětlení a agrumentace rozhodnutí), Zač? (určení nákladů na potřebný výzkum a zpracování).

Terénní šetření

Za použití výzkumných technik a nástrojů (anketa, rozhovory, pozorování etc.) znamená získávat informace od respondentů (shromažďování primárních dat z terénu). “Pisatel/student” vytváří vhodné poznámky v průběhu pobytu v terénu, které následně zpracovává do odborného textu. Je nutné, aby nezapomněl veškeré získané informace zkontrolovat a ověřil si pravdivost jednotlivých výpovědí, přičemž bude nucen některé neúplné či nepoužitelné v rámci relevance vyřadit.

Statistické zpracování

Představuje zpracování velkého počtu informací, kdy dochází k prvnímu, druhému či dalšímu třídění informací pomocí kumulativních a relativních četností. V kvantitativních přístupech se stanovuje hladina významnosti na základě, které je možné buď hypotézy zamítat či potvrdit. Pro testování hypotéz se používají nejčastěji Chí-kvadrát či korelační koeficient. V kvalitativních přístupech je možné použití kontingenčních tabulek etc.

Interpretace výsledků

Již představuje komplexní vyjádření výsledků analýzy, které má “pisatel/čtenář” k dispozici, je nutné aby zprvu charakterizoval vybraný vzorek, jednotlivě vysvětluje předem stanovené otázky, které testovaly určené hypotézy. Interpretace výsledků se uzavírá v krátkém souhrnu dosaženými cíli, které byli předem “pisatelem/čtenářem” určeny. Návrhy a doporučení na zlepšení současného stavu sledované problematiky jsou nezbytnou součástí interpretase výsledků analýz.

Závěrečná fáze

Představuje finální verzi odborné práce, kterou “pisatel/student” předá vedoucímu práce a končí po schválení a doporučení odborníků diskusí u obhajoby.


Tyto metody jsou vhodné pro složitější seminární práce a také pochopitelné práce diplomové a bakalářské.

Sdílet

Podobné články

30. 04. 2015

Struktura vědeckých prací

Struktura vědecké práce tedy podléhá závazným rámcovým osnovám konkrétních institucí, které jsou upravovány jejich interními směrnicemi. Student je povinnen tyto pokyny dodržovat1, a naplnit tak vědeckou práci vlastním textem. Práce je zpravidla tvořena jednotlivými kapitolami, které může student rozšiřovat o další podkapitoly nižších úrovní. Doporučuje se používat nejvíce třiúrovně.

05. 11. 2018

Od prvního písmene k odevzdání – jak si naplánovat bakalářku

Na bakalářskou práci máte obvykle celé dva semestry. Na první pohled se to může zdát jako dlouhá doba. Opak je ale pravdou. Semestr za semestrem uteče jako voda a vy budete nervózně dopisovat poslední řádky pár dní před odevzdáním celé práce. Nepodceňte plánování a začněte včas. Určitě jste už slyšeli historky o tom, jak lidé zvládli napsat bakalářku za týden. Pokud se ale v daném tématu příliš neorientujete, půjde to velmi těžko. Na výsledku to navíc bude znát a ten stres za to rozhodně nestojí.

14. 05. 2018

6 důležitých součástí každé práce do školy

Každá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo