[Blog]

Cvičte svůj mozek a nastartujte své kognitivní funkce naplno

Kvalita kognitivních funkcí neboli myšlenkových procesů mozku obvykle není v průběhu života stále stejná. Jejich funkčnost totiž velmi často klesá s věkem. Obzvlášť pokud mozek není pravidelně stimulován a trénován. Své kognitivní funkce přitom můžete zdokonalit prostřednictvím běžných činností nebo her.


Které kognitivní funkce můžete vylepšit?

Paměť

Paměť je bezesporu jednou z nejdůležitějších funkcí mozku. Umožňuje člověku učit se, pracovat, vytvářet sociální vazby nebo třeba uspokojit základní potřeby těla. Ve zkratce pracuje na principu vštěpování informací, jejich uchovávání, třídění a následného vybavování.

Pozornost

Pozornost má význam především pro efektivitu práce. Jedná se o schopnost zaměřit se na danou činnost po určitou dobu. Její kvalita může být často ovlivněna momentálním psychickým rozpoložením nebo životním stylem.

Prostorovou orientaci

Prostorová orientace přijde vhod nejen, pokud zabloudíte. Lidé ji využívají v každodenním životě, často aniž by si to uvědomovali. Umožňuje nám vnímat výšku, šířku i hloubku v našem okolí a pohybovat se tak v prostoru nebo manipulovat s věcmi.

Představivost a myšlení

Také představivost a myšlení se dají trénovat. Zatímco představivost vám pomůže řešit úkoly efektivně, tréninkem myšlení zlepšíte jeho kvalitu a rychlost.

Trénujte svůj mozek

Základem cvičení mozku je plně nespoléhat na moderní technologie, diáře nebo poznámky. Můžete například nakupovat bez nákupního seznamu, pokusit se zapamatovat data narození nebo telefonní čísla svých blízkých nebo si třeba vyzkoušet týden v práci bez diáře. Zkrátka nenechat svůj mozek na pokoji.

Strategické, logické a jiné hry

Většina technik určených ke cvičení mozku je založena na základě hry. Můžete tak procvičovat své kognitivní funkce a zároveň se odreagovat.

Hry donutí váš mozek pracovat, rozvíjí jeho představivost, vaši paměť, pozornost, prostorovou orientaci i rychlost myšlení. Z tohoto důvodu byla vytvořena řada her speciálně určených pro rozvoj kognitivních funkcí, k požadovanému výsledku však skvěle poslouží v podstatě jakákoli hra.

Učení nade vše

Učit se, učit se, učit se, a to i v pozdním věku. Učení totiž udržuje paměť v bdělém stavu, trénuje mozek a může tak přispívat ke zlepšení kvality kognitivních funkcí. 

Nezapomínejte na zdravý životní styl

Kvalitu kognitivních funkcí velmi často ovlivňuje životní styl nebo také psychická a fyzická vitalita těla. Pro efektivní fungování mozku je důležité zajistit tělu dostatek spánku a odpočinku, pravidelný pohyb a vyváženou stravu, kterou je možné vylepšit vhodnými doplňky stravy obsahujícími například ženšen pravý, guaranu nebo ginkgo bilobu. Velmi častým problémem je také stres, který kvalitu myšlenkových procesů jednoznačně snižuje. Takže se hlavně nestresujte a hrajte si.

Sdílet

Podobné články

19. 02. 2020

Krátkodobá paměť je stejně důležitá jako dlouhodobá. Zjistěte, jak ji vylepšit

Určitě se vám to už někdy stalo. Právě jste se seznámili s někým novým a během chvilky zapomněli, jak se vlastně představil. Na vině je vaše krátkodobá paměť, která během několika málo sekund nelítostně vypustí před chvílí získanou informaci z hlavy, pokud ji samozřejmě nestihnete přesunout do své dlouhodobé paměti. Nyní vám prozradíme, jak krátkodobá paměť funguje, jak ji trénovat a trochu vylepšit.

30. 12. 2019

Produktivita v osobním životě a jak ji vylepšit

Ať chceme nebo ne, plánování a plnění úkolů nepatří pouze do pracovního života. Je potřeba se postarat o děti, uvařit oběd, uklidit, nezapomenout na rodinnou večeři nebo návštěvu lékaře a vše dělat s co největší efektivitou, aby vám zbyla ještě spousta času pro sebe. Produktivita v osobním životě je tedy stejně důležitá jako ta v práci. Zjistěte, jak ji vylepšit a neplýtvat drahocenným časem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo