[Blog]

5 tipů pro lepší produktivitu při učení

Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas. 


1) Vytvořte si příjemné prostředí

V první řadě je potřeba najít správné místo pro učení a následně ho upravit k obrazu svému. Někomu vyhovují veřejná místa jako knihovny nebo parky, jiní dávají přednost čistě domácí prostředí. Výhoda veřejných míst je především v tom, že díky nim omezíte zdroje prokrastinace na minimum. Nebudete mít po ruce televizi, zajímavou knihu a ani vás nezláká postel k neplánovanému odpočinku. Na druhou stranu, někteří studenti se na veřejných místech nedokážou na učivo plně soustředit a nezbývá jim tak nic jiného než se učit doma.

Jakmile budete mít ideální místo k učení, upravte si ho dle svých potřeb. Přitom dodržujte pořádek, který zajistí, že nebudete mít chaos na svém stole ani v hlavě. Mějte po ruce dostatek vody, nějaké ovoce na osvěžení a hlavně – umístěte svůj mobilní telefon, co nejdál to jde.

2) Nepodceňujte sílu správné motivace

Motivace udává směr, pomáhá najít smysl v tom, co děláme, a žene kupředu. Motivace je potřebná také k produktivnímu učení. Pokud si nebudete zcela jistí, proč se chcete danou věc naučit, k čemu vám to bude a jaký to má vlastně smysl, s největší pravděpodobností tak nedostanete do hlavy téměř nic. 

3) Zapomeňte na pasivní učení

V dnešní době většina studentů aplikuje především tzv. pasivní způsob učení, tedy čtení textu ze skript nebo učebnice a jeho biflování do hlavy. Na první pohled se může zdát, že tento způsob učení je mnohem jednodušší, opak je ale pravdou. Pasivním učením nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako v případě aktivního učení, kam spadají mnemotechnické pomůcky, myšlenkové mapy, vzájemné zkoušení a další metody. Za pomoci aktivního učení vám navíc vědomosti utkví v hlavě mnohem déle a lépe vše pochopíte. 

4) Vyzkoušejte kouzelné bylinky a doplňky stravy

Produktivitu učení je potřeba občas i trochu „nakopnout“. V takovém případě je dobré se obrátit na sílu přírody a zařadit do svého jídelníčku ještě před začátkem zkouškového období některou z léčivých bylin pro podporu koncentrace, myšlení a paměti. Může to být například Ginkgo biloba, Bacopa monnieri, zelený čaj nebo oblíbený ženšen pravý. Přitom existují i takové doplňky stavy, které v sobě kombinují účinky hned několika takových rostlin. 

5) Dopřejte si dostatek odpočinku i spánku

Ačkoli se může zdát, že omezení spánku je skvělý způsob, jak získat na učení trochu více času, výsledek je většinou kontraproduktivní. Nedostatek spánku a podceňování síly odpočinku snižuje produktivitu učení a rozhodně tělu neprospívá.

Na závěr je důležité zmínit, že pro produktivní učení je také důležitá kvalitní a vyvážená strava, fyzický pohyb a – to především – pozitivní myšlení a celková psychická pohoda a vitalita.

Sdílet

Podobné články

19. 02. 2020

Krátkodobá paměť je stejně důležitá jako dlouhodobá. Zjistěte, jak ji vylepšit

Určitě se vám to už někdy stalo. Právě jste se seznámili s někým novým a během chvilky zapomněli, jak se vlastně představil. Na vině je vaše krátkodobá paměť, která během několika málo sekund nelítostně vypustí před chvílí získanou informaci z hlavy, pokud ji samozřejmě nestihnete přesunout do své dlouhodobé paměti. Nyní vám prozradíme, jak krátkodobá paměť funguje, jak ji trénovat a trochu vylepšit.

09. 12. 2019

Paměť a jak ji vylepšit

Paměť funguje na principu zaznamenávání, uchovávání a následného vybavování informací. Na základě získaných zkušeností ovlivňuje naše budoucí jednání, pomáhá nám budovat vztahy, učit se a vytvářet své vlastní já.

23. 03. 2020

7 způsobů, jak udržet svůj mozek v kondici

Nejen svaly a fyzičku je potřeba trénovat, také mozek vyžaduje pravidelné cvičení. Skvělé na tom je, že se dá trénovat naprosto přirozeně, zábavně a během běžných denních činností. Zjistěte, jaké jsou možnosti trénování mozku, a udržte jej co nejdéle fit.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2023

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo