[Blog]

5 tipů pro lepší produktivitu při učení

Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas. 


1) Vytvořte si příjemné prostředí

V první řadě je potřeba najít správné místo pro učení a následně ho upravit k obrazu svému. Někomu vyhovují veřejná místa jako knihovny nebo parky, jiní dávají přednost čistě domácí prostředí. Výhoda veřejných míst je především v tom, že díky nim omezíte zdroje prokrastinace na minimum. Nebudete mít po ruce televizi, zajímavou knihu a ani vás nezláká postel k neplánovanému odpočinku. Na druhou stranu, někteří studenti se na veřejných místech nedokážou na učivo plně soustředit a nezbývá jim tak nic jiného než se učit doma.

Jakmile budete mít ideální místo k učení, upravte si ho dle svých potřeb. Přitom dodržujte pořádek, který zajistí, že nebudete mít chaos na svém stole ani v hlavě. Mějte po ruce dostatek vody, nějaké ovoce na osvěžení a hlavně – umístěte svůj mobilní telefon, co nejdál to jde.

2) Nepodceňujte sílu správné motivace

Motivace udává směr, pomáhá najít smysl v tom, co děláme, a žene kupředu. Motivace je potřebná také k produktivnímu učení. Pokud si nebudete zcela jistí, proč se chcete danou věc naučit, k čemu vám to bude a jaký to má vlastně smysl, s největší pravděpodobností tak nedostanete do hlavy téměř nic. 

3) Zapomeňte na pasivní učení

V dnešní době většina studentů aplikuje především tzv. pasivní způsob učení, tedy čtení textu ze skript nebo učebnice a jeho biflování do hlavy. Na první pohled se může zdát, že tento způsob učení je mnohem jednodušší, opak je ale pravdou. Pasivním učením nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako v případě aktivního učení, kam spadají mnemotechnické pomůcky, myšlenkové mapy, vzájemné zkoušení a další metody. Za pomoci aktivního učení vám navíc vědomosti utkví v hlavě mnohem déle a lépe vše pochopíte. 

4) Vyzkoušejte kouzelné bylinky a doplňky stravy

Produktivitu učení je potřeba občas i trochu „nakopnout“. V takovém případě je dobré se obrátit na sílu přírody a zařadit do svého jídelníčku ještě před začátkem zkouškového období některou z léčivých bylin pro podporu koncentrace, myšlení a paměti. Může to být například Ginkgo biloba, Bacopa monnieri, zelený čaj nebo oblíbený ženšen pravý. Přitom existují i takové doplňky stavy, které v sobě kombinují účinky hned několika takových rostlin. 

5) Dopřejte si dostatek odpočinku i spánku

Ačkoli se může zdát, že omezení spánku je skvělý způsob, jak získat na učení trochu více času, výsledek je většinou kontraproduktivní. Nedostatek spánku a podceňování síly odpočinku snižuje produktivitu učení a rozhodně tělu neprospívá.

Na závěr je důležité zmínit, že pro produktivní učení je také důležitá kvalitní a vyvážená strava, fyzický pohyb a – to především – pozitivní myšlení a celková psychická pohoda a vitalita.

Sdílet

Podobné články

23. 03. 2020

7 způsobů, jak udržet svůj mozek v kondici

Nejen svaly a fyzičku je potřeba trénovat, také mozek vyžaduje pravidelné cvičení. Skvělé na tom je, že se dá trénovat naprosto přirozeně, zábavně a během běžných denních činností. Zjistěte, jaké jsou možnosti trénování mozku, a udržte jej co nejdéle fit.

05. 02. 2020

7 rad, jak zvýšit svůj výkon při učení

Téměř každý student si pod pojmem učení představuje nepříjemnou činnost, něco, co by raději snad ani nemělo existovat. Na druhou stranu, učením můžete získávat nové znalosti, zlepšovat se a také zvyšovat svou cenu na pracovním trhu. Je však opravdu důležité naučit se učit, a to především efektivně. Zde najdete 7 rad, jak na to.

16. 12. 2019

Nepodceňujte regeneraci a doplňte svůj jídelníček o léčivé bylinky

Náročný trénink, onemocnění, psychická zátěž ve škole nebo v práci si žádají jedno, a to regeneraci. Které bylinky nebo doplňky stravy si pro regeneraci ale vybrat? Pojem „regenerace“ mimo jiné znamená uvedení do původního stavu nebo nahrazení odumřelých částí organismu novými. Lidé mají často tendenci brát regeneraci jako samozřejmost. Pokud však tělo nemá pro svou obnovu vhodné podmínky, neprobíhá správně a nebo velmi pomalu.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2023

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo