Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas.
V první řadě je potřeba najít správné místo pro učení a následně ho upravit k obrazu svému. Někomu vyhovují veřejná místa jako knihovny nebo parky, jiní dávají přednost čistě domácí prostředí. Výhoda veřejných míst je především v tom, že díky nim omezíte zdroje prokrastinace na minimum. Nebudete mít po ruce televizi, zajímavou knihu a ani vás nezláká postel k neplánovanému odpočinku. Na druhou stranu, někteří studenti se na veřejných místech nedokážou na učivo plně soustředit a nezbývá jim tak nic jiného než se učit doma.
Jakmile budete mít ideální místo k učení, upravte si ho dle svých potřeb. Přitom dodržujte pořádek, který zajistí, že nebudete mít chaos na svém stole ani v hlavě. Mějte po ruce dostatek vody, nějaké ovoce na osvěžení a hlavně – umístěte svůj mobilní telefon, co nejdál to jde.
Motivace udává směr, pomáhá najít smysl v tom, co děláme, a žene kupředu. Motivace je potřebná také k produktivnímu učení. Pokud si nebudete zcela jistí, proč se chcete danou věc naučit, k čemu vám to bude a jaký to má vlastně smysl, s největší pravděpodobností tak nedostanete do hlavy téměř nic.
V dnešní době většina studentů aplikuje především tzv. pasivní způsob učení, tedy čtení textu ze skript nebo učebnice a jeho biflování do hlavy. Na první pohled se může zdát, že tento způsob učení je mnohem jednodušší, opak je ale pravdou. Pasivním učením nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako v případě aktivního učení, kam spadají mnemotechnické pomůcky, myšlenkové mapy, vzájemné zkoušení a další metody. Za pomoci aktivního učení vám navíc vědomosti utkví v hlavě mnohem déle a lépe vše pochopíte.
Produktivitu učení je potřeba občas i trochu „nakopnout“. V takovém případě je dobré se obrátit na sílu přírody a zařadit do svého jídelníčku ještě před začátkem zkouškového období některou z léčivých bylin pro podporu koncentrace, myšlení a paměti. Může to být například Ginkgo biloba, Bacopa monnieri, zelený čaj nebo oblíbený ženšen pravý. Přitom existují i takové doplňky stavy, které v sobě kombinují účinky hned několika takových rostlin.
Ačkoli se může zdát, že omezení spánku je skvělý způsob, jak získat na učení trochu více času, výsledek je většinou kontraproduktivní. Nedostatek spánku a podceňování síly odpočinku snižuje produktivitu učení a rozhodně tělu neprospívá.
Na závěr je důležité zmínit, že pro produktivní učení je také důležitá kvalitní a vyvážená strava, fyzický pohyb a – to především – pozitivní myšlení a celková psychická pohoda a vitalita.
Někdo má pro jazyky zkrátka talent, jinému to trvá déle. Pokud však víte, jak se k tomu postavit, půjde to samo. Sepsali jsme proto pro vás 5 rad, jak vyzrát na učení angličtiny, kterou se v současné době opravdu vyplatí ovládat.
VíceKognitivní funkce jsou důležitou součástí našeho každodenního života. Pomáhají nám při studiu, zvládání jednoduchých i složitých pracovních úkolů, při jednání s lidmi a mnohých dalších činnostech.
VíceVše se dá trénovat, dokonce i paměť. Vyzkoušejte si několik jednoduchých her a cvičení, kterými skvěle vyplníte dlouhou chvíli například v tramvaji nebo v čekárně u doktora.
Více