5 tipů pro lepší produktivitu při učení

5 tipů pro lepší produktivitu při učení

Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas. 


1) Vytvořte si příjemné prostředí

V první řadě je potřeba najít správné místo pro učení a následně ho upravit k obrazu svému. Někomu vyhovují veřejná místa jako knihovny nebo parky, jiní dávají přednost čistě domácí prostředí. Výhoda veřejných míst je především v tom, že díky nim omezíte zdroje prokrastinace na minimum. Nebudete mít po ruce televizi, zajímavou knihu a ani vás nezláká postel k neplánovanému odpočinku. Na druhou stranu, někteří studenti se na veřejných místech nedokážou na učivo plně soustředit a nezbývá jim tak nic jiného než se učit doma.

Jakmile budete mít ideální místo k učení, upravte si ho dle svých potřeb. Přitom dodržujte pořádek, který zajistí, že nebudete mít chaos na svém stole ani v hlavě. Mějte po ruce dostatek vody, nějaké ovoce na osvěžení a hlavně – umístěte svůj mobilní telefon, co nejdál to jde.

2) Nepodceňujte sílu správné motivace

Motivace udává směr, pomáhá najít smysl v tom, co děláme, a žene kupředu. Motivace je potřebná také k produktivnímu učení. Pokud si nebudete zcela jistí, proč se chcete danou věc naučit, k čemu vám to bude a jaký to má vlastně smysl, s největší pravděpodobností tak nedostanete do hlavy téměř nic. 

3) Zapomeňte na pasivní učení

V dnešní době většina studentů aplikuje především tzv. pasivní způsob učení, tedy čtení textu ze skript nebo učebnice a jeho biflování do hlavy. Na první pohled se může zdát, že tento způsob učení je mnohem jednodušší, opak je ale pravdou. Pasivním učením nikdy nedosáhnete tak dobrých výsledků jako v případě aktivního učení, kam spadají mnemotechnické pomůcky, myšlenkové mapy, vzájemné zkoušení a další metody. Za pomoci aktivního učení vám navíc vědomosti utkví v hlavě mnohem déle a lépe vše pochopíte. 

4) Vyzkoušejte kouzelné bylinky a doplňky stravy

Produktivitu učení je potřeba občas i trochu „nakopnout“. V takovém případě je dobré se obrátit na sílu přírody a zařadit do svého jídelníčku ještě před začátkem zkouškového období některou z léčivých bylin pro podporu koncentrace, myšlení a paměti. Může to být například Ginkgo biloba, Bacopa monnieri, zelený čaj nebo oblíbený ženšen pravý. Přitom existují i takové doplňky stavy, které v sobě kombinují účinky hned několika takových rostlin. 

5) Dopřejte si dostatek odpočinku i spánku

Ačkoli se může zdát, že omezení spánku je skvělý způsob, jak získat na učení trochu více času, výsledek je většinou kontraproduktivní. Nedostatek spánku a podceňování síly odpočinku snižuje produktivitu učení a rozhodně tělu neprospívá.

Na závěr je důležité zmínit, že pro produktivní učení je také důležitá kvalitní a vyvážená strava, fyzický pohyb a – to především – pozitivní myšlení a celková psychická pohoda a vitalita.

  • SeminarkyZa1
  • 13.01.2020
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

Mozkový jogging aneb jak trénovat paměť

  • 20.05.2020
  • 0

Paměť stárne a leniví. Proto je potřeba se o ni starat a udržovat ji v co nejlepší kondici. Prospívá jí například zdravý životní styl, především pak vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vylepšená pomocí doplňků stravy, které obsahují výtažky z ginkgo biloby nebo ženšenu pravého. Příznivý vliv na paměť má dále dostatek odpočinku, ale i pravidelný trénink paměti. Ale jak takovou paměť trénovat?

Více

Ovládněte znalost matematiky jednou provždy

  • 17.02.2020
  • 0

Matematika – někomu jde hned, jiný ji ne a ne dostat do hlavy. Pro ty z vás, kteří s matematikou občas více či méně bojují, jsme sepsali několik rad, díky kterým vám učení půjde mnohem lépe. Přesvědčte se sami.

Více

7 rad, jak zvýšit svůj výkon při učení

  • 05.02.2020
  • 0

Téměř každý student si pod pojmem učení představuje nepříjemnou činnost, něco, co by raději snad ani nemělo existovat. Na druhou stranu, učením můžete získávat nové znalosti, zlepšovat se a také zvyšovat svou cenu na pracovním trhu. Je však opravdu důležité naučit se učit, a to především efektivně. Zde najdete 7 rad, jak na to.

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace