Od výběru tématu bakalářské nebo diplomové práce až po jejich odevzdání čeká studenta spousta strastí a překážek. Na závěr však přijde jedna velká radost a konečně klid. Pokud jste teprve na začátku, zjistěte, čím si budete muset projít.
Nejprve si budete muset vybrat správné téma, které vás ideálně zajímá a jistým způsobem také baví. Téma se může týkat například vašeho vysněného zaměstnání nebo brilantně navázat na vaši předchozí bakalářku, čímž si ulehčíte spoustu práce. Při výběru se však řiďte zdravým rozumem, zvažte své časové možnosti a ověřte si, zda budete mít k dispozici dostatek literárních zdrojů.
Bakalářská práce (i ta diplomová) je odbornou studií s požadavkem na logicky uspořádanou strukturu, kterou je potřeba navrhnout hned na začátku. Pomůže vám stanovit si jasné cíle a celou práci si rozvrhnout.
Po úvodní kapitole, v níž jsou jasně definovány cíle, zaměření a hypotézy, by měla následovat teoretická východiska, popis zvolené metodologie či uvedení do širšího kontextu zkoumané problematiky.
Hlavní stať zpravidla sleduje vlastní empirický výzkum a analýzu dat. Teprve poté přichází syntéza, vyhodnocení bádání, potvrzení či vyvrácení hypotézy apod. Náplň a výsledky práce jsou shrnuty v závěru.
U bakalářských a diplomových prací jsou na místě pravidelné konzultace studenta s vedoucím práce. Na první schůzce si téma přesně vymezíte, stanovíte si termíny odevzdání jednotlivých částí, necháte si vysvětlit veškeré požadavky a ujasníte si průběh další vzájemné komunikace.
Dříve než začnete psát, budete muset provést pečlivou rešerši odborné literatury. Kromě knižních publikací by vám neměly uniknout také vědecké články zahraničních autorů, díky kterým často získáte ty nejčerstvější informace. V tomto ohledu je možné využít například Google Scholar.
Během psaní byste se měli držet předem vytvořené osnovy, díky které neztratíte směr. Neřiďte se jí ale za každou cenu, jedná se o hrubý návrh, který je v průběhu psaní možné ještě upravit.
Také bude potřeba si osvojit jednotný způsob citace odborné literatury. Pro závěrečné práce je asi nejvhodnější takzvaný harvardský systém.
Před odevzdáním práce je dobré si ponechat několikadenní rezervu, během které si text přečtete s časovým odstupem a požádáte o kontrolu třeba svého kamaráda, blízké nebo známého. Téměř vždy ještě narazíte na drobné nedostatky a přijdete na způsoby, jak svou práci doladit k ještě větší dokonalosti. Pokud byste si ale chtěli být přece jen o trochu jistější, zvažte využití služeb profesionálního korektora.
Tip 1: Své dílo průběžně ukládejte, třeba pomocí klávesové zkratky Ctrl + S.
Tip 2: Ovládněte funkce svého textového editoru a automatizujte všechno možné (tvorbu obsahu, rejstříku apod.).
Tip 3: Nezapomínejte na zálohování, ať vám nezbudou jen oči pro pláč.
Tip 4: Vyzkoušejte techniku Pomodoro – pracujte třeba jen 25 minut v kuse a pak si udělejte krátkou přestávku. Důležité je prostě začít, i kdybyste měli napsat jen jednu větu nebo vytvořit osnovu.
Tip 5: Buďte v kontaktu se svým vedoucím. Dejte mu najevo, že máte o práci zájem. I to se hodnotí!
Období pro odevzdání závěrečných prací se už pomalu blíží. Zároveň končí zima a jaro láká ven. Je opravdu těžké se plně soustředit na psaní, když je venku krásně a existuje spousta jiných a zábavnějších činností, které byste mohli dělat... Jak se dokopat k napsání práce do školy?
VíceVlastní práce odborné práce obsahuje podrobnější charakteristiku sledované problematiky, používá kompilačního přístupu, kde vymezuje teoretická východiska. Je dobré, aby se „pisatel/student“ znovu zmínil použité výzkumné metody a techniky. Tato část odborné práce již obsahuje zhodnocení analýz na základě, kterých hodnotí zjištěné a postupně syntetizuje tedy vyústí do aplikační fáze vlastního řešení.
VíceNevíte si rady, jak se efektivně připravit k obhajobě v co nejkratším čase? Bojíte se, že si nevíte s obhajobou rady? Dostali jste se u přípravy k obhajobě do mrtvého bodu?
Více