Jak již bylo předem nastíněno správný výběr a zvolení tématu odborné práce přivede „pisatele/studenta“ k soustavnému shromažďování dat a informací, teoretických poznatků a faktů z různorodých národních i mezinárodních zdrojů, které bude muset analyzovat, posoudit a vytvořit si z takto získaného vlastní názor. Diplomová či bakalářská práce a její téma je tedy souhrn pisatelových poznatků a poznatků získáváním osvojených, kdy v konečném shrnutí „pisatel/student“ stylizuje závěry, které buď výsledky výzkumu potvrdí či vyvrátí předem stanovené hypotézy. Stanovením hypotéz se budeme zabývat později.
Ovšem nezapomínejme, že občas zvolené příliš široké téma bude vyžadovat mnohem větší získávání poznatků o historickém vývoji problematiky či současnosti sledovaného jevu, což může občas být nad „pisatelovi/studentovi“ síly. Naopak velmi úzké téma zas „pisatele/studenta“ omezí o širokost argumentace a zavádí ho do velmi omezených tvrzení. V každém případě je nutné provést odborný přehled literatury a publikací, na základě které si „pisatel/student“ utváří úvahu či úsudek o sledovaném tématu a dochází k poznání, jak je možné sledované téma vlastním přístupem obohatit.
Každá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.
VíceInspirovat se je naprosto v pořádku, opisovat a kopírovat cizí dílo už přijatelné není. Kde ale leží pomyslná hranice mezi inspirací a plagiátorstvím? Co si můžete při psaní dovolit a jak se vyhnout případným problémům po odevzdání práce?
VíceOd výběru tématu bakalářské nebo diplomové práce až po jejich odevzdání čeká studenta spousta strastí a překážek. Na závěr však přijde jedna velká radost a konečně klid. Pokud jste teprve na začátku, zjistěte, čím si budete muset projít.
Více