[Blog]

Jakým způsobem komponovat odborný text? Kompozice, struktura textu vědecké odborné práce

Odborné vědecké práce (bakalářské/diplomové/MBA/disertační etc.) tvoří zpravidla předem stanovené zadání, které je členěno do logických navazujících bodů, proto se tyto práce strukturují do jednotlivých pasáží, resp. kapitol. Zásadní podmínkou obhajoby každé takové odborné práce je splnění všech bodů zadání. Charakter a forma zpracovávaného tématu či sledované problematiky dále pak stanovuje obsahovou strukturu. Všeobecně takové práce tvoří tři základní části: úvodní, hlavní a závěrečnou, které se pak mohou dále členit do dalších podčástí. V případě na konci odborné práce se přikládají řádně očíslované přílohy. Hlavní část zpravidla obsahuje teoretickou část členěnou do různého počtu kapitol s celkovým podílem na objemu celkové práce se odlišuje od typu odborné práce. V úvodu práce je důležité stanovit tzv. východiska práce, která mohou zahrnovat cíle, stanoviska a předpoklady rozsahu stanového problému, je vhodné vymezit i současný stav sledovaného jevu, stručně určit postupované řešení a naznačit možné použití předpokládaných výsledků odborné práce.

 

Zadání bakalářské, diplomové či jiné vědecké práce

 

Okruhy zadání vypisují akademičtí pracovníci, ovšem zadání jako takové už je společným výsledkem diskuse a možných předložených návrhů řešení studenta a školitele (resp. vedoucího práce). Student si poté zadání zpravidla vyzvedává na studijních odděleních daných institucí a do odborných prací vkládá oboustrannou kopii ( v současnosti na některých institucích k dispozici i v elektronickém zpracování). Je nutné, aby „pisatel“ tedy student dbal na kompletnost zadání a zajistil všechny potřebné relevantní podpisy. Dále je potřeba, aby zaručil přesnost názvu, či tématu, jak v zadání, tak v informačním systému školy i v odborné práci. Všechny tyto tři zadání musí být shodné. Zadání jako takové obsahuje věcně cíle pro všechny části práci, tedy pro teoretickou i praktickou část odborné práce. Dále pak obsahuje seznam doporučené odborné literatury, a to v užším slova smyslu, které musí sám „pisatel/student“ rozšířit o vlastní prostudovanou literaturu dané problematiky zadaného tématu. Všechny doporučené tituly zadavatelem práce je vhodné důkladně prostudovat, jelikož jsou se sledovaným tématem v úzké rovině spjaty a jejich neuvedení v použitých zdrojích by mohlo budit špatným dojmem na vedoucího práce. Při veškerých citacích v textu, obrázků a technických pomůcek v textu je nutné sledovat stanovené normy citací a aktuálná platná znění příslušných ISO norem citací.

 

Bakalářská práce

Jak už jsme se zmínili, bakalářská práce je věnována více do praktických aplikací získaných teoretických poznatků, je také mnohem důležitější, aby tedy „pisatel“ samostatně řešil sledovaný problém. V těchto pracích se jedná o problémy dílčí, ne tedy zcela komplexní, a to z důvodu rozsahu práce. Zde se právě předpokládá, že student je schopen problematiku správně deskriptivně vymezit, tedy popsat, zhodnotit (tedy analyzovat) a následně navrhnout vhodná řešení a doporučení. Všechny tyto výše uvedené požadavky vyžadují tedy problematiku nejdříve teoreticky vymezit. Rozsahově akademici doporučují poměr částí práce 1:2, z čehož teoretická část práce by měla tvořit právě menší část jejího rozsahu. Velmi však záleží na konkrétně zadaném tématu a charakteru práce (např. Přehledy sledovaných teorií nevyžadují praktická řešení problematiky).

 

Diplomové práce

Diplomové práce již představují komplexnější záběry, jejich cílem je poskytnout hlubší a ucelené přehledy nejen teoretických poznatků, ale také přínosnější řešení problémů se správným výběrem a použitím vhodné metodologie. Podobné charaktery mají i závěrečné studentské práce typu MBA, které už mají i výrazněji aplikační charakter na použití v praxi vědního oboru. Všechny podoby vědeckých prací upravují interní směrnice jednotlivých institucí. Zabývejme se tedy všeobecnou strukturou vědeckých prací.

Sdílet

Podobné články

03. 07. 2018

Volba tématu 2

Výběr tématu je prvním a naprosto zásadním krokem k úspěšnému zvládnutí závěrečné práce. Především se odrazí na její celkové kvalitě a výsledném hodnocení. To ale není všechno, závěrečná práce nemusí být jen podmínkou k získání titulu, může pro vás znamenat mnohem víc. Zjistěte, co všechno vaše závěrečná práce – a s ní související výběr tématu – ovlivní.

02. 07. 2015

Hypotéza (tvrzení)

Základem správně stanovených hypotéz jsou známé poznatky, ovšem je nutné aby překračovaly (hypotézy) jejich hranice, přičemž také mají stanovovat nová tvrzení jako předpoklady, které se mohou prokazovat či vyvrátit. Chápat hypotézu jako takovou je však mnohem více charakterizované než bylo v tomto širším smyslu pojato, můžeme tedy považovat již uvedené předpoklady hypotéz za velmi úzké. Úzce pojato z důvodu pokládání předpokladu za jeden podstatný znak hypotézy. Tento znak hypotézy slouží k poznání předmětu a jeho zákonitostí i vlastností. S hlavní myšlenkou výzkumu vzniká hypotéza, která je podmíněna objektivností.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo