Lidský mozek – nejdůležitější součást našeho těla

Lidský mozek – nejdůležitější součást našeho těla

Mozek je řídicí jednotkou nervové soustavy. Umožňuje nám myslet, pamatovat si, ovládat naše tělo, prožívat emoce a mnohem víc. Je základnou těchto životně důležitých funkcí a ukrývá údajně až 100 miliard nervových buněk.



3 fakta o lidském mozku

1) Na velikosti až tolik nezáleží

Kouzlo našeho mozku se neskrývá v jeho velikosti, jako spíš v jeho struktuře. Důležitá je totiž především velikost povrchu, která je dána zvrásněním. A podstatné je rovněž propojení nervových buněk.

2) V pubertě se mění nejen nálady, ale také mozek

Během dospívání dochází v mozku člověka k jakémusi úklidu. Mizí přebytečné nervové spoje a nervová síť se zjednodušuje. Jiné oblasti se zase propojují a mozek se tak stává výkonnější. 

3) Nedostatek spánku má negativní vliv na jeho výkon

Žádná káva ani víkendové dospání nedostatek spánku nezachrání. Snižují se při něm pozornost, schopnost koncentrace, paměť a další funkce. Proto si raději přispěte.

Neurogeneze aneb mozek stále v pohybu

Tvorba nových neuronů neboli neurogeneze probíhá také v mozku dospělého jedince, což odporuje dříve uznávanému názoru, který tvrdil pravý opak. Tento mýtus byl však nadobro vyvrácen jedním nevinným experimentem na potkanech. 

Neurální kmenové buňky v tomto ohledu hrají klíčovou roli. Jsou zdrojem nových neuronů a umožňují tak regeneraci a vývoj mozku i v pokročilém věku. Významnou vlastností neurogeneze je především její pozitivní vliv na schopnost učení a paměť. Naopak špatná funkce tohoto procesu může vést ke vzniku depresí, úzkostných stavů, Alzheimerovy choroby a k dalším neurodegenerativním onemocněním. 

O mozek je třeba pečovat

Mozek je bezpochyby nejdůležitější součástí lidského těla. Srdce naši zkušení lékaři dokážou dnes transplantovat, s mozkem je to ale o něco horší. Proto si zaslouží tu nejlepší péči a pravidelný trénink, který ho udrží v kondici. 

V první řadě je potřeba mozku poskytnout správnou výživu, například ve formě výživových doplňků s obsahem výtažků z léčivých bylin, které podpoří jeho správnou funkci. V tomto ohledu doporučujeme například Expertio, doplněk stravy vyrobený z Ginkgo biloby, ženšenu, guarany, Bacopy monnieri, zeleného čaje a vitamínu B6

Dalším způsobem, jak o svůj mozek pečovat, je pravidelný trénink jeho funkcí. Můžete je trénovat prostřednictvím deskových her či speciálních her pro trénink mozku, které jsou běžně k dostání v knihkupectví, ale také během běžných denních činností. 

Význam pravidelného cvičení mozku vám možná lépe osvětlí závěrečný citát, jehož autorem je Leonardo da Vinci: „Tak jako nepoužívané železo rezaví, stojatá voda zahnívá, či v zimě zamrzá, tak mozek bez cvičení leniví.“

  • SeminarkyZa1
  • 18.03.2020
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.



JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

Ovládněte své kognitivní funkce na jedničku

  • 30.03.2020
  • 0

Kognitivní funkce jsou důležitou součástí našeho každodenního života. Pomáhají nám při studiu, zvládání jednoduchých i složitých pracovních úkolů, při jednání s lidmi a mnohých dalších činnostech.

Více

7 způsobů, jak udržet svůj mozek v kondici

  • 23.03.2020
  • 0

Nejen svaly a fyzičku je potřeba trénovat, také mozek vyžaduje pravidelné cvičení. Skvělé na tom je, že se dá trénovat naprosto přirozeně, zábavně a během běžných denních činností. Zjistěte, jaké jsou možnosti trénování mozku, a udržte jej co nejdéle fit.

Více

Chcete se naučit německy? Poradíme vám

  • 04.05.2020
  • 0

Němčina je v očích spousty lidí náročným cizím jazykem. Jeho tvrdost u některých dokonce budí odpor a úspěšně se mu vyhýbají. Na druhou stranu bychom si měli přiznat, že tento cizí jazyk je vzhledem k poloze naší země opravdu důležitý a v pracovním i osobním životě nám může otevřít spoustu dveří. Jak se ale s učením němčiny poprat?

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace