[Blog]

Ginkgo biloba – zázračný strom nejen pro bystřejší mysl a lepší paměť

Ginkgo biloba – strom známý také jako jinan dvoulaločný – má nepochybně své místo v tradiční čínské medicíně, kde se využívá již po staletí. Jaké jsou ale jeho účinky na lidský organismus?



Léčivé účinky posvátného stromu

Ginkgo biloba obsahuje takzvané ginkgolidy, tedy biologicky aktivní laktony, látky patřící mezi terpeny. Významný je především ginkgolid B, který se využívá k „preventivní léčbě“ cerebrovaskulárních onemocnění nebo migrény. Kromě terpenů obsahuje Ginkgo biloba také flavonoidy, které jsou stejně jako terpeny známé pro své antioxidační účinky

Výtažky z listů Ginkgo biloby rozšiřují cévy a zvyšují tak prokrvení celého organismu – a v souvislosti s tím i zásobování těla kyslíkem a živinami. Přispívají tak ke zvýšení výkonu mozku a soustředění. Kromě příznivého vlivu na kognitivní funkce pomáhají při boji s nedostatečným prokrvením končetin a syndromu studených nohou i rukou. Údajně zajišťují také lepší prokrvení středního ucha při problémech s nedoslýchavostí nebo hučením v uších

Předpokládaný příznivý efekt u jedinců trpících Alzheimerovou chorobou však nebyl prokázán. Příznivý vliv této rostliny na činnost mozku v souvislosti s jeho lepším prokrvením je však jasný. 

Využití v tradiční čínské medicíně

V tradiční čínské medicíně našly své uplatnění jak listy, tak i plody jinanu dvoulaločného – zde je tato rostlina známá také pro své protizánětlivé a antioxidační účinky. Rovněž se využívala pro lepší paměť a bystřejší mysl.

Přitom historie užívání plodů pro léčebné účely je datována mnohem dříve. Nicméně v současné době se pro své léčivé schopnosti používají spíše listy, zatímco plody se v Číně servírují ve formě pokrmu na slavnostních událostech, jako jsou například svatby. 

Doplňky stravy a další výrobky

Výtažky z listů Ginkgo biloby najdete na českém trhu především v podobě doplňků stravy na podporu kognitivních funkcí. Z této rostliny se také vyrábí masti, pleťové masky nebo kapky. Stejně tak si můžete z listů připravit lahodný čaj.

Sdílet

Podobné články

06. 04. 2020

3 tipy na zpracování léčivých bylin

Léčivé byliny jsou všude kolem nás. Stačí se v nich jen trochu vyznat, vyrazit na procházku a nasbírat si některé z nich na povzbuzení, pro případ nemoci nebo jen tak pro radost. Jaký způsobem je ale zpracovat, aby vám vydržely co nejdéle?

22. 04. 2020

Seznamte se: omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Ryby a mořské řasy mají přinejmenším jedno společné, a to obsah omega-3 mastných kyselin, které hrají významnou roli v lidském metabolismu, přestože si je sami nedokážeme vyrobit a musíme je doplňovat prostřednictvím stravy. V případě některých onemocnění je jejich pozitivní účinek dodnes nejasný, navzdory tomu se však obecně považují za látky prospěšné pro správnou funkci mozku i srdce.

24. 06. 2020

Připravte si čaj nebo tinkturu z listů jinanu dvoulaločného

Jinan dvoulaločný je zázračný strom, který představuje jakousi pomyslnou hranici mezi jehličnany a listnáči. Kořeny tohoto prastarého stromu – známého také jako Ginkgo biloba – sahají až do Číny, kde se jinan dvoulaločný stal důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Přispívá k prokrvení celého těla a má tak pozitivní vliv na činnost mozku včetně kognitivních funkcí. Mimo jiné pomáhá i při potížích se studenými končetinami.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo