Co se vám vybaví jako první, když se řekne formátování práce? Pokud je to například nastavení řádkování nebo velikosti písma, můžete se pochválit. Nenapadlo-li vás v souvislosti s tímto slovním spojení ale vůbec nic, nemějte obavy. My se nyní na formátování práce zaměříme – a potom už bude mít každý jasno v tom, o co se jedná a k čemu je to dobré.
Správné formátování je doslova klíčové. Spousta studentů jeho význam nicméně podceňuje. V první řadě díky němu získá vaše práce jednotnou formu. Pomocí formátování si také automaticky nastavíte řadu procesů a ušetříte si tak hodiny práce.
Co můžete formátovat:
Formátování bakalářské či diplomové práce se věnujte průběžně. Některé úkony se řeší již na začátku, na jiné je potřeba se zaměřit, jakmile je práce téměř hotová. Třeba na tvorbě seznamu použité literatury nebo rejstříku pracujte už od samého počátku – shromažďujte literární zdroje v některém z citačních programů, označujte klíčová slova v textu. Finální podobu své práce zase naopak vytvářejte logicky až na závěr – řádkování, velikost písma, zarovnání do bloků atd.
Pokud jste formátování své práce hned ze začátku trochu podcenili, nemějte žádný strach. Vše se dá ještě dohnat.
Každá škola má jakýsi návod nebo také závazná pravidla, která musíte v rámci své práce dodržet. V některých ohledech dávají studentům poměrně přesnou představu: třeba řádkování musí být často 1,5, velikost písma potom 12; a stejně tak byste měli dodržet příslušný font. Pokyny se v rámci jednotlivých škol více či méně liší. Odlišnosti mohou vznikat také s časem nebo napříč různými obory. Vyhledejte si proto nejprve aktuální metodické pokyny vypracované pro váš obor a ověřte si, jak má práce vypadat.
Studenti často zapomínají, že se bakalářské nebo diplomové práce číslují až od úvodu. Stránky, které úvodu předchází, se přitom počítají do celkového pořadí. Úvod je tedy první číslovanou stranou, avšak nese často označení třeba číslem 5 nebo 6. O číslování stránek jsme pro vás dokonce připravili podrobný článek, který najdete na našem blogu.
Chyby v této oblasti nejsou problémem nesprávného formátování, jako spíše formátování žádného. Studenti se často domnívají, že si tak ulehčí práci. Opak je ale pravdou. Vlastnoruční úprava dokumentů a tvorba seznamů nebo obsahu a dalších součástí práce jsou totiž velmi náročné a zdlouhavé činnosti.
Studentům pomáháme nejen se zpracováním podkladů. Bohaté zkušenosti máme také s formátováním. Rádi se s vámi o ně podělíme a ušetříme tak váš čas. Stačí zadat nezávaznou objednávku na našich stránkách a následně se na všem společně domluvíme.
Slučuje se s prověřenými skutečnostmi. Má objasnit již poznané a předvídané nové skutečnosti.
VícePokud se v odborném textu nachází velké množství obrázků, tabulek, grafů a technických pomůcek není vhodné nechávat v hlavní kostře textu, ovšem doporučujeme umístit do Příloh odborné práce. V hlavním textu se umísťuje jen nejdůležitější technická pomůcka, která vykazuje právě interpretovanou část v odborné práci.
VíceNevíte, kde najít kvalitní zdroje k vypracování Vaší práce? Nemůžete najít dostatek zdrojů a informací k tvorbě práce? Nemáte čas se probírat velkým množstvím zdrojů? Potřebujete vytvořit seznam kvalitní literatury k Vašemu tématu? Nevíte, jak má seznam literatury vypadat, a které údaje nesmí při názvu knihy chybět?
Více