[Blog]

Tohle při výběru tématu své závěrečné práce rozhodně zvažte

Zvolit si správné téma závěrečné práce je základem úspěchu. Přitom záleží na více faktorech, podle kterých byste měli vybírat. Pojďme se podívat, které to jsou.

Téma by vás mělo v první řadě zajímat

To, že vás téma zajímá a máte k němu vztah, hraje důležitou roli. Je to jakási motivace nebo pomyslný motor, který vám pomůže překonat nejtěžší okamžiky. Pokud si vyberete téma, které vás příliš nebaví, poznáte to na vlastní kůži – především ve chvílích krize. A ta je často nevyhnutelnou součástí celého procesu psaní závěrečné práce. Bude-li vás téma naopak bavit, krizi snadno překonáte, případně se vůbec nedostaví.

Dostatek literárních zdrojů

Není nic neobvyklého na tom, že student po čase při psaní práce zjistí, že už nemá z čeho čerpat a je prostě v koncích. Horko těžko potom shání alespoň nějaké zdroje, což se často odrazí na výsledné kvalitě celé práce. Výběr relevantních zdrojů je pro zpracování bakalářky nebo diplomky přitom klíčový. Pokud však nemáte na výběr, nezbude vám nic jiného než čerpat z čehokoli bez ohledu na kvalitu nebo důvěryhodnost.

Praktická část není žádná sranda

Důležitou součástí téměř každé závěrečné práce je její praktická část. V době, kdy si vybíráte téma, je však těžké posoudit, zda tuto její součást bez problému zvládnete. Často totiž nemáte dostatek informací, abyste to mohli objektivně posoudit. Většina studentů proto spoléhá na svého školitele. Spoléhat se však nevyplácí a je dobré si to ověřit. Zkuste se proto nejprve poptat svých známých v oboru a zjistit, jak moc bude náročné cílům dané praktické části dostát. Může se také velice snadno stát, že kvůli nedokončené praktické části budete muset své studium prodloužit.

O krok blíž k vysněnému zaměstnání

Bakalářka nebo diplomka není jen pouhá závěrečná práce. Řada zaměstnavatelů dává těmto pracím velkou váhu při výběrovém řízení – především v dnešní době, kdy titul může mít téměř každý. A platí to obzvlášť, pokud se řadíte mezi čerstvé absolventy. Závěrečná práce je totiž vaší vizitkou. Říká, co jste se naučili a jak rozumíte svému oboru.

V rámci jednotlivých oborů se navíc můžete zaměřit na konkrétní oblasti. Vaše zaměření přitom může určit právě závěrečná práce. Pokud už při výběru práce víte, kam chcete po skončení studií směřovat, usilujte o to, aby se zvolené téma týkalo této oblasti. Posune vás to o krok blíž k vysněné práci.

Opakování témat se nepřipouští

Stejné téma závěrečné práce včetně její praktické části by se v určitém časovém horizontu nemělo u studentů daného oboru opakovat. Obecně je lepší přijít s něčím novým nebo na nějakou práci navázat než se snažit vypracovat to samé a jinak.

Jedinečnost tématu si můžete ověřit například pomocí portálu Theses.cz, kam zadáte klíčová slova nebo celý název práce. Následně se vám zobrazí seznam veškerých prací v databázi, která je poměrně rozsáhlá a pravidelně se aktualizuje. Tento portál vám případně poslouží také jako inspirace.

Nyní už víte, na co se při výběru tématu zaměřit. Takže se v klidu usaďte a zkuste popřemýšlet, o čem byste mohli psát.

Sdílet

Podobné články

06. 08. 2015

Syntéza, vlastní návrhy řešení

Závěrečná fáze odborných prací již shrnuje a hodnotí dosažené výsledky argumentované a podložené jinými výzkumy. Je nutné, aby „pisatel/student“ zmínil zjištěné poznatky jak z teoretické části práce, tak z praktické části práce a vyzdvihnul nejdůležitější výsledky výzkumu s návrhy řešení a doporučení pro budoucí vývoj sledované problematiky.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo