Vědecké prace, tedy správně napsaná vědecká práce, prokazuje autorovu schopnost ve vymezeném tématu nalézt, analyzovat a řešit konkrétní problém studovaného jevu. Pokud se budeme zabývat cílem bakalářských prací, tak ty jsou především zaměřovány do praxe (a to na technických oborech: např. ekonomie), naopak práce diplomové jsou většinou charakterizují již detailnější teoretické a praktické části jejich zpracování.
Cílem všech typů vědeckých prací je právě dokázat, jak autor (student) dokáže nakládat s poznáním a znalostmi získanými během studia (bakalářského či magisterského etc.), jak ovládá zpracování odborných pramenů dat a informací včetně teoretických jevů. Dále pak jak je schopen řešit sledovanou problematiku a navrhnout vhodná doporučení a řešení, v neposlední řadě se také ukáže i jeho schopnost vyjadřování, a to konkrétně v písemném vlastním odborném projevu. Z důvodu konečného obhajování práce před komisí je velmi důležité, aby se „pisatel“ ve sledovaném tématu velmi dobře vyznal, ovládal odbornou terminologii a především studovanému jevu rozumněl. Důležitá získaná schopnost bude tedy ústní projev a zpětná vazba na kladené otázky členy odborné komise.
Pomalu, ale jistě se blíží termíny pro odevzdání bakalářských nebo diplomových prací. Proto jsme připravili následující seznam věcí, které byste si měli před odevzdáním rozhodně zkontrolovat. Tak pojďme na to!
VíceDostali jste posudek od oponenta a nevíte si s ním rady? Přemýšlíte, jak odpovědět na otázky k obhajobě? Máte strach, že obhajobu nezvládnete?
VícePod pojmem abstrakt v bakalářské práci si můžeme představit krátkou a zároveň výstižnou charakteristiku obsahu celé práce, jenž vypracovává sám autor. Jedná se o krátké shrnutí obsahu, které zahrnuje způsob řešení, použité metody a výsledky šetření.
Více