Vědecké prace, tedy správně napsaná vědecká práce, prokazuje autorovu schopnost ve vymezeném tématu nalézt, analyzovat a řešit konkrétní problém studovaného jevu. Pokud se budeme zabývat cílem bakalářských prací, tak ty jsou především zaměřovány do praxe (a to na technických oborech: např. ekonomie), naopak práce diplomové jsou většinou charakterizují již detailnější teoretické a praktické části jejich zpracování.
Cílem všech typů vědeckých prací je právě dokázat, jak autor (student) dokáže nakládat s poznáním a znalostmi získanými během studia (bakalářského či magisterského etc.), jak ovládá zpracování odborných pramenů dat a informací včetně teoretických jevů. Dále pak jak je schopen řešit sledovanou problematiku a navrhnout vhodná doporučení a řešení, v neposlední řadě se také ukáže i jeho schopnost vyjadřování, a to konkrétně v písemném vlastním odborném projevu. Z důvodu konečného obhajování práce před komisí je velmi důležité, aby se „pisatel“ ve sledovaném tématu velmi dobře vyznal, ovládal odbornou terminologii a především studovanému jevu rozumněl. Důležitá získaná schopnost bude tedy ústní projev a zpětná vazba na kladené otázky členy odborné komise.
Kvantitativní výzkum je klíčovou součástí většiny závěrečných prací. Hledá vztah mezi proměnnými a testuje tak hypotézy odvozené z dostupné literatury. Praktické části prací se bez kvantitativního výzkumu jen tak neobejdou. O co se přesně jedná a jak si s takovým výzkumem poradit? To zjistíte právě teď a tady!
VíceNevíte, jak správně citovat? Bojíte se, že Vaše práce může být označená za plagiát? Čím se řídi při citování?
VíceVýzkum má zpravidla 5 etap, podívejte se co která znamená, jak v ní postupovat a jak ji využít pro svoji akademickou práci.
Více