[Blog]

Toto si před odevzdáním závěrečné práce rozhodně zkontrolujte!

Pomalu, ale jistě se blíží termíny pro odevzdání bakalářských nebo diplomových prací. Proto jsme připravili následující seznam věcí, které byste si měli před odevzdáním rozhodně zkontrolovat. Tak pojďme na to!

1) Obsahuje práce všechno, co má?

Každá škola má svoji metodiku pro vypracování závěrečných prací. V ní mimo jiné najdete, co všechno by měla práce obsahovat. Většinou se jedná o titulní stranu, abstrakt česky i anglicky, obsah práce nebo příloh, úvod, závěr a samozřejmě samotný text. Nároky jednotlivých škol se však obvykle liší, proto nezapomeňte před odevzdáním ještě jednou do této metodiky nahlédnout a všechny požadované položky zkontrolovat.

2) Dodrželi jste správný rozsah textu?

Stanovený počet stran závěrečné práce znamená čistý text. Nepočítá se tedy titulní strana, obsah ani obrázky či grafy. Některé školy neberou v potaz také úvod či závěr. Tyto informace najdete opět v příslušné metodice. Závěrečná práce by přitom rozhodně neměla být kratší, ale ani příliš delší, než je požadovaný počet znaků. Hodnocení rozsáhlé práce je velmi obtížné a je možné, že si oponent nebo komise nevšimne všech jejích kvalit, což se může promítnout v následném hodnocení.

3) Zvolili jste požadované číslování?

Číslování závěrečných prací je poměrné obtížné. Požadavky jednotlivých škol jsou však většinou stejné – číslovat až od úvodu. To ale neznamená, že úvod bude začínat stránkou s číslem 1. Své číslo mají i předcházející stránky – číslování by však mělo být viditelné až od úvodu, který tak bude označený například číslem 5, a to dle počtu předchozích stran.

4) Je obsah sestaven správně?

Obsah práce musí odpovídat následnému číslování. Je potřeba na to myslet, obzvlášť pokud jej sestavujete ručně. Většina studentů si nechá obsah vygenerovat automaticky pomocí textového editoru (např. Wordu). I přesto je dobré obsah následně zkontrolovat a přesvědčit se, zda je vše zcela v pořádku. Text může být rozhozený, v nadpisech najdete překlep atd.

5) Uvedli jste přesný název práce?

Ano, i toto byste měli zkontrolovat. Při odevzdání práce v tištěné podobě se vám totiž může snadno stát, že se kvůli překlepu nebo chybějícímu slovu v názvu budete muset vrátit do tiskařství a chybu opravit. Práci v takovém případě většinou není možné přijmout. A pokud odevzdáváte opravdu na poslední chvíli, může to být velmi nepříjemné.

6) Jsou literární zdroje bez chybičky?

Přesvědčte se, zda jste uvedli všechny literární zdroje správně a dle požadovaného formátu. Možných forem, jak zaznamenat literární zdroje, přitom může být spousta. Pro závěrečné práce se však upřednostňuje harvardský systém. Čísla v hranatých závorkách nebo poznámkách pod čarou se většinou nepřipouští.

Všechny zdroje by měly být uvedeny jednotně – i to je potřeba zkontrolovat. Zároveň se přesvědčte, že jste nezapomněli některý ze zdrojů v textu uvést v seznamu a naopak. Je to poměrně zdlouhavá práce, ale rozhodně se vyplatí. Pro ulehčení vyzkoušejte třeba programy Zotero, Mendeley, EndNote a další. Literární zdroje si do nich snadno uložíte a program sám následně vygeneruje potřebný seznam.

7) Je celá práce bez překlepů a gramatických chyb?

I tento aspekt je pro hodnocení závěrečné práce velmi důležitý. Oponent či komise si o vás na základě častých chyb snadno udělá nepěkný obrázek a také hodnocení práce bude nižší. Pro základní kontrolu správné gramatiky vám poslouží například automatická kontrola ve Wordu. Ta nicméně nezachytí všechny chyby. Je proto dobré nechat si práci rozležet v hlavě a s odstupem času ji znovu přečíst. Stejně tak můžete poprosit své rodiče, kamarády, partnery a další, aby si práci přečetli a případné chybičky podchytili. Dají vám zároveň zpětnou vazbu, která se rozhodně může hodit.

Jakmile práci napíšete a zkontrolujete výše zmíněné body, stačí jen odevzdat. Obhajobu už jistě zvládnete s přehledem. Držíme vám pěsti.

Hodily by se Vám vzory pro Vaši praci?

Vyplňte nám, na jaký typ práce by se Vám hodil vzor (5-15 sekund) a zjistěte, jestli pro Vás máme neco, co Vám ušetří čas.

Sdílet

Podobné články

03. 07. 2018

Volba tématu 2

Výběr tématu je prvním a naprosto zásadním krokem k úspěšnému zvládnutí závěrečné práce. Především se odrazí na její celkové kvalitě a výsledném hodnocení. To ale není všechno, závěrečná práce nemusí být jen podmínkou k získání titulu, může pro vás znamenat mnohem víc. Zjistěte, co všechno vaše závěrečná práce – a s ní související výběr tématu – ovlivní.

23. 05. 2018

Pojem autorství

Plagiátorství je prohřeškem, který vysoké školy řadí mezi ty nejhorší. A jeho závažnosti odpovídají i tresty, mezi nimiž vyloučení ze studia či dodatečné odebrání titulu nejsou žádnými výjimkami. Plagiátorem se přitom můžete stát i neúmyslně. Stačí zapomenutá citace a malér je na světě. Na co byste si při psaní práce měli dát pozor?

13. 06. 2018

Nejčastější chyby u bakalářské a diplomové práce a jak se jim vyhnout

Bakalářské a diplomové práce jsou strašákem naprosté většiny studentů vysokých škol – ze všech těch náležitostí, zdrojů a příloh jde mnohdy opravdu hlava kolem. Stačí ale dodržet několik jednoduchých zásad a práce se vám bude psát o poznání lépe. Zvýšenou pozornost věnujte výběru tématu, kterým celý ten kolotoč začíná. S tím ostatním už si poté hravě poradíte. Zvláště když si řekneme, jaké jsou nejčastější chyby a jak se jim vyvarovat.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Copyright © seminarkyza1.cz 2025

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo