Nevíte, kde najít kvalitní zdroje k vypracování Vaší práce? Nejsnadnějším řešením je najít si dobrý katalog knih. Největším katalogem všech knih je Souborný katalog ČR na stránce: www.caslin.cz . Je potřeba se zaregistrovat a následně se přihlásit svým loginem a heslem. Dalším velkým katalogem je katalog Národní knihovny: www.nkp.cz/katalogy-a-db . Každé město má svůj vlastní katalog, kde si můžete z pohodlí domova vyhledat požadovaný titul a také si jej objednat. Nebojte se použít ani univerzitní a vědecké knihovny, ve kterých najdete mnoho titulů, které v jiných knihovnách ani k mání nejsou. Počítejte zajisté s tím, že se do většiny knihoven budete muset zaregistrovat a uhradit určitý poplatek.
Snažíte se sebevíc a máte stále problém najít dostatek kvalitních zdrojů? Zkuste vyrazit do jiné knihovny, než jste zvyklí. Třeba nejdete knihu, která Vám pomůže. V podstatě se nemusíte dívat pouze po knižních titulech, ale mnoho hodících se informací naleznete také v odborných časopisech. Nebojte se využít ani internet. Oproti knihám a časopisům má výhodu v tom, že se tam aktuální informace dostanou rychleji než na papír. Pokud už opravdu nevíte kudy kam, pak je nejjednodušší cestou najít si perfektně napsanou bakalářskou nebo diplomovou práci na podobné téma a prostudovat, jaké zdroje využívali v její tvorbě Vaší kolegové.
Tak jako všechny studující Vás jistě tlačí čas. Zjistíte, že najít vhodné publikace, je půl úkolu, ale nyní musíte dané knihy pořádně projít a najít v nich přesně to, co potřebujete. Může se to Vám zdát jako nelehký úkol, co hůř, po čase zjistíte, že spousty knih Vám budou v podstatě k ničemu. Nejsnadnějším řešením je zajít za vedoucím a požádat jej o nějaký tip. Jistě za dobu své praxe zná mnoho kvalitních zdrojů. Další variantou je projít si práce na podobné téma. Vaši kolegové také vycházeli z konkrétních publikací, a proto si můžete projít jejich seznamy literatury.
V tomto je na místě vytvořit si předem pracovní osnovu, abyste věděli, čím se bude postupně Vaše práce zabývat. Ke každé kapitole si ideálně předem vytvořte tři až čtyři podkapitoly a ke každé z těch podkapitol předem dohledejte kvalitní minimálně dva zdroje. Můžete se nechat inspirovat u Vašich starších kolegů. K tomuto účelu využijte stránku www.theses.cz, kde najdete velký katalog vysokoškolských prací.
Práci již máte napsanou a myslíte si, že to nejhorší už je za Vámi. Čeká Vás ale ještě jeden nelehký úkol. Vytvořit seznam používané literatury tak, aby v informacích o knihách, internetových článcích a časopisech nic podstatného nechybělo. Můžete si seznam vytvořit ručně dle pokynů katedry nebo platných norem. Druhá možnost, zajisté ta snadnější, je využít stránku www.citace.com, kde Vám postačí zadat pouze ISBN knihy nebo její název a budete mít automaticky vygenerovanou citaci knihy.
Nevíte si rady při psaní seminárky nebo závěrečné práce? Přemýšlíte, jak si s ní šikovně a co nejrychleji poradit? V tom případě rozhodně zapomeňte na kopírování z internetu. Odhalování plagiátů se v dnešní době provádí pomocí sofistikovaných počítačových metod a žádný z nich tak zkrátka neunikne. Jak se dívá zákon na plagiátorství a co vám při opsání závěrečné práce hrozí? Čtěte dál a budete mít jasno.
VíceKaždá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.
VíceZvolili jste si špatné téma a nevíte, jak dál? Jak zvolit správné téma? Jak přepracovat již odsouhlasené téma? Nevíte si rady, jak sestavit efektivně osnovu práce?
Více