[Blog]

Zatočte s jarní únavou. Poradíme vám jak

Sotva se ukázaly první jarní paprsky slunce, naplánovali jste si výlet, ale tělo máte jako z olova, jste podráždění a unavení a cítíte nechuť k jakékoli aktivitě? Pravděpodobně jste se stali „obětí“ jarní únavy. Ačkoli se nejedná o registrovanou nemoc a neschopenku si kvůli ní vzít nemůžete, postihuje skoro každého z nás. Zimní měsíce bez slunečního tepla, řádného pohybu a dostatku vitamínů doženou lidský organismus právě se začátkem jara. Jarní únava umí pěkně znepříjemnit život, naštěstí i s ní se můžete jednoduše vypořádat.

Co tedy jarní únava je, když ne nemoc?

Zjednodušeně řečeno se jedná o následek zimy. Tělo pracovalo po celou řadu měsíců v úsporném režimu, postrádá důležité vitamíny a látky. Imunitní systém je vyčerpaný, jelikož v chladném počasí pracoval na maximum, aby organismus ochránil před nemocemi a virózami. Zabrat dostaly i lymfatický systém a energetické zásoby, které tělo využilo k obraně před chladným počasím, lépe na tom nejsou ani žlučník, žaludek a játra. Tyto orgány musely zpracovávat těžká jídla, sladké a alkohol, který většina z nás v zimě konzumovala ve velkém. 

Příznaky, které byste neměli přehlížet 

Jarní únavu je často snadné odhalit. Mezi hlavní příznaky patří neustávající bolest hlavy, svalů a kloubů. Objevuje se pokles nálady, podrážděnost, nevrlost a zmatek, přehnaná citlivost na světlo a zvuk. Alarmující je i apatie, smutek a nechuť cokoli dělat. Organismus hůře snáší stres a neumí se s ním řádně vyrovnat. Z hlediska příznaků se dá jarní únava přirovnat k depresi, se kterou také bývá často zaměňována. Ovšem na rozdíl od depresí jarní únava do měsíce zmizí.

Často stačí doplnit vitamíny a zdraví prospěšné látky

U jarní únavy se běžně jedná jen o vyčerpání organismu, který „jel“ v zimě na rezervu. Obvykle by měla únava do dvou týdnů vyprchat, pokud tělu dodáte vše, co potřebuje. První pomocí je odlehčení stravy: jezte méně tučných a mastných jídel a přidejte na ovoci, zelenině a sezónních bylinkách, jako je například pažitka nebo medvědí česnek. Je potřeba dodat vitamíny B a D a hořčík. Výrazně vám může pomoci i ženšen, který svými antioxidačními účinky bojuje právě proti stresu a únavě, podporuje imunitní systém a mozkovou činnost. Vyčerpání zabrání guarana, zázračná bakopa zase pomůže vyrovnat se se stresem, únavou, duševním vyčerpáním a celkovým neklidem. Dnes jsou naštěstí na trhu přípravky, které už všechny tyto látky obsahují, takže až se u vás znovu jarní únava objeví, nebude mít žádnou šanci.

Sdílet

Podobné články

17. 02. 2025

Spolupráce mezi školami a podniky: jak lépe připravit studenty na trh práce?

Spolupráce mezi školami a podniky se stává klíčovým faktorem pro zajištění úspěšného přechodu studentů na trh práce. Tato partnerství umožňují školám nabídnout studentům praktické dovednosti, stáže a přímou zkušenost s reálným pracovním prostředím. Podniky naopak získávají možnost identifikovat talentované mladé lidi, kteří se mohou stát jejich budoucími zaměstnanci. Tento článek se zaměřuje na to, jak tato spolupráce může zlepšit přípravu studentů na pracovní trh a zvýšit jejich šance na profesní úspěch.

09. 09. 2024

Současné trendy ve vysokoškolském vzdělávání

Tento článek se zaměřuje na aktuální trendy ve vysokoškolském vzdělávání, které reagují na potřeby moderní společnosti a technologický pokrok. Mezi hlavní trendy patří digitalizace vzdělávání, interdisciplinární přístupy, personalizace výuky, globalizace, udržitelnost a podpora výzkumu a inovací. Tyto trendy přinášejí nové možnosti pro studenty i vyučující, zvyšují kvalitu vzdělávání a připravují studenty na úspěšnou kariéru v globální a dynamicky se měnící společnosti. Univerzity, které tyto trendy přijmou a integrují do svých programů, budou klíčovými hráči v přípravě budoucích lídrů a inovátorů.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo