Sotva se ukázaly první jarní paprsky slunce, naplánovali jste si výlet, ale tělo máte jako z olova, jste podráždění a unavení a cítíte nechuť k jakékoli aktivitě? Pravděpodobně jste se stali „obětí“ jarní únavy. Ačkoli se nejedná o registrovanou nemoc a neschopenku si kvůli ní vzít nemůžete, postihuje skoro každého z nás. Zimní měsíce bez slunečního tepla, řádného pohybu a dostatku vitamínů doženou lidský organismus právě se začátkem jara. Jarní únava umí pěkně znepříjemnit život, naštěstí i s ní se můžete jednoduše vypořádat.
Zjednodušeně řečeno se jedná o následek zimy. Tělo pracovalo po celou řadu měsíců v úsporném režimu, postrádá důležité vitamíny a látky. Imunitní systém je vyčerpaný, jelikož v chladném počasí pracoval na maximum, aby organismus ochránil před nemocemi a virózami. Zabrat dostaly i lymfatický systém a energetické zásoby, které tělo využilo k obraně před chladným počasím, lépe na tom nejsou ani žlučník, žaludek a játra. Tyto orgány musely zpracovávat těžká jídla, sladké a alkohol, který většina z nás v zimě konzumovala ve velkém.
Jarní únavu je často snadné odhalit. Mezi hlavní příznaky patří neustávající bolest hlavy, svalů a kloubů. Objevuje se pokles nálady, podrážděnost, nevrlost a zmatek, přehnaná citlivost na světlo a zvuk. Alarmující je i apatie, smutek a nechuť cokoli dělat. Organismus hůře snáší stres a neumí se s ním řádně vyrovnat. Z hlediska příznaků se dá jarní únava přirovnat k depresi, se kterou také bývá často zaměňována. Ovšem na rozdíl od depresí jarní únava do měsíce zmizí.
U jarní únavy se běžně jedná jen o vyčerpání organismu, který „jel“ v zimě na rezervu. Obvykle by měla únava do dvou týdnů vyprchat, pokud tělu dodáte vše, co potřebuje. První pomocí je odlehčení stravy: jezte méně tučných a mastných jídel a přidejte na ovoci, zelenině a sezónních bylinkách, jako je například pažitka nebo medvědí česnek. Je potřeba dodat vitamíny B a D a hořčík. Výrazně vám může pomoci i ženšen, který svými antioxidačními účinky bojuje právě proti stresu a únavě, podporuje imunitní systém a mozkovou činnost. Vyčerpání zabrání guarana, zázračná bakopa zase pomůže vyrovnat se se stresem, únavou, duševním vyčerpáním a celkovým neklidem. Dnes jsou naštěstí na trhu přípravky, které už všechny tyto látky obsahují, takže až se u vás znovu jarní únava objeví, nebude mít žádnou šanci.
Totální vyčerpání organismu může potkat každého z nás a mnozí k němu nemají daleko. Především v dnešním době, kdy lidé stále někam spěchají, nic nestíhají a žijí v permanentním stresu. Pracovat přesčas už není výjimkou. Náročné brigády při studiu jsou běžnou praxí. Koníčky a zájmy jdou stranou. Pokud je také váš život uspěchaný a vyčerpávající, buďte na pozoru. Vyčerpání organismu může nastat zničehonic.
VíceStres je nepříjemný stav těla i duše, který zná asi každý. V dobách minulých nám pomáhal přežít, dnes je spíš nevítanou součástí našeho života. Navíc hektická doba, ve které se lidstvo právě nachází, napětí jménem stres přímo vyvolává u většiny lidí na denní bázi. U každého se stres projevuje trochu jinak. Časté doprovodné symptomy jsou například zažívací potíže, zpocené ruce, bušení srdce, problémy s koncentrací, sucho v ústech a další.
VíceDeprese je jedna z nejzávažnějších psychických poruch. Projevuje se beznadějí, neschopností radovat se a jakkoli cítit štěstí, nedostatkem motivace, úzkostí a patologickým smutkem. Takový pokles nálady nemá žádné logické vysvětlení, nemocný je neustále unavený a většinu času prospí, případně nemůže spát vůbec.
Více