[Blog]

Psychosomatika aneb poslouchejte varovné signály svého těla

Psychosomatika se zabývá vztahem mezi duší a tělem. Psychický a fyzický stav člověka spolu totiž úzce souvisí. To znamená, že původně psychický problém se může projevit onemocněním, které má na první pohled fyzickou podstatu.

Psychosomatická onemocnění

Taková onemocnění je velmi obtížné odhalit. Navenek se projevují fyzicky, zatímco jejich duševní podstatu, tedy i příčinu, si nemocný často ani neuvědomuje.

Psychosomatické nemoci mohou být vyvolány například v důsledku potlačování emocí. Významnou roli hraje také stres. Jejich příznaky jsou přitom velmi různorodé. Jedná se o varovné signály těla, které upozorňuje na nějaký problém. Nemocní mohou trpět například svěděním, bolestmi břicha, bušením srdce, pícháním na hrudi nebo průjmy. Ačkoli jsou příčiny těchto nepříjemných příznaků především psychického rázu, není radno je podcenit. Jejich dlouhodobá přítomnost a špatný psychický stav mohou mít vážný dopad na lidský organismus. 

Pomůže zdravý životní styl

Rovnováhu mezi psychikou a fyzickým tělem je možné nastolit změnou životního stylu, který by měl správě zahrnovat pravidelnou a vyváženou stravu, vydatný spánek, fyzický pohyb a pozitivní pohled na svět.

Doplňky stravy

Zejména ti, kteří vykonávají náročné a stresující zaměstnání, by měli zvážit také výběr vhodného doplňku stravy, který může významně přispět k celkové vitalitě. Jeho působení na lidské tělo spočívá především v obsahu účinných látek získaných většinou z léčivých rostlin, mezi které patří například ginkgo biloba, ženšen pravý nebo zelený čaj. Velmi oblíbený u našich zákazníků je například doplněk stravy Expertio.

Prevence nade vše

Psychosomatickým problémům se dá předcházet, a to především dodržováním zásad zdravého životního stylu a praktikováním duševní hygieny neboli psychohygieny, která pomáhá odolávat každodennímu napětí a stresu. V rámci duševní hygieny si můžete představit třeba meditaci, relaxaci, aktivní pohyb, posezení s přáteli, včasné řešení problémů a jakékoli další činnosti, které utužují zdraví nebo předcházejí stresujícím situacím.

Nedovolte, aby vaše tělo muselo volat o pomoc!

Sdílet

Podobné články

08. 07. 2020

Poruchy kognitivních funkcí a jak jim předcházet

Kognitivní neboli poznávací funkce jsou lokalizovány v různých částech mozku a považují se za důležitou součást psychiky člověka. Patří mezi ně například paměť, myšlení, řeč, orientace v prostoru nebo schopnost soustředit se – ovlivňují tedy náš každodenní život.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo