Žijeme ve světě plném informací, které leží na dosah ruky. Proplouvají kolem jakoby nic – internet, reklamy, e-maily, sociální sítě apod. Často je těžké se v nich orientovat a ještě těžší je při takovém množství informací ovládnout svou pozornost a plně se soustředit na práci nebo studium. Zjistěte, jak s pozorností pracovat a posílit ji.
Pozornost patří mezi kognitivní funkce, které jsou lokalizovány v různých částech mozku. Jedná se důležitou součást našeho života a v případě poruchy této funkce se může jeho kvalita značně snížit.
Kvalitu pozornosti může významně ovlivnit například stres nebo přetížení, což jsou poměrně časté jevy v dnešním „multitaskingovém“ světě. Člověk, který podléhá dlouhodobému stresu nebo trpí vyčerpáním, může po čase pozorovat, že jeho efektivita klesá. V takovém případě často obviňuje sám sebe z neschopnosti a hladina stresu stoupá, zatímco schopnost soustředit se je stále horší.
Řešením může být změna životního stylu a vytvoření zdravých návyků. V první řadě je potřeba udržovat tělo v psychické i fyzické pohodě, tedy nepodceňovat sílu spánku, odpočinku, zdravé a vyvážené stravy.
Na vině mohou být také mnohem závažnější problémy – například ADHD, demence, nádor na mozku nebo psychická onemocnění.
Svoji pozornost můžete trénovat aktivitami, které ji přímo vyžadují. Jistě znáte například hru „Najdi 5 rozdílů“, pomocí které se vám soustředění bude cvičit jedna báseň. Zkoušeli jste někdy číst knihu otočenou vzhůru nohama? Pokud ne, rozhodně do toho jděte. Váš mozek se při tom pěkně zapotí.
Pokud patříte mezi přirozeně roztěkaný a roztržitý typ lidí, pomůže vám meditace. Vaše tělo i mysl se zklidní, budete se soustředit pouze na svůj dech a zrelaxujete. Zpočátku pro vás může být meditace obtížná, po čase se ale vaše koncentrace vylepší natolik, že to bude hračka.
V případě, že potřebujete trochu zdokonalit svou pozornost, sáhněte po doplňcích stravy obsahujících výtažky z ginkgo biloby nebo ženšenu pravého, které mají údajně příznivý vliv na kognitivní funkce, tedy i soustředění. Naši zákazníci si v tomto ohledu oblíbili produkt Expertio, který tyto látky obsahuje.
Na kognitivní funkce má také příznivý vliv dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin, které jsou obsaženy například v rybách. Nicméně existují přímo doplňky stravy obsahující tyto látky.
Zejména mezi studenty je potom oblíbený lecitin, který podporuje jejich schopnost soustředit se na učení. Pro boj proti únavě pomáhá zase hořčík. Nervový a imunitní systém posílíte pomocí komplexu vitamínů B.
Který z doplňků stravy zvolíte pro lepší koncentraci?
Kvalita kognitivních funkcí neboli myšlenkových procesů mozku obvykle není v průběhu života stále stejná. Jejich funkčnost totiž velmi často klesá s věkem. Obzvlášť pokud mozek není pravidelně stimulován a trénován. Své kognitivní funkce přitom můžete zdokonalit prostřednictvím běžných činností nebo her.
VíceNáročný trénink, onemocnění, psychická zátěž ve škole nebo v práci si žádají jedno, a to regeneraci. Které bylinky nebo doplňky stravy si pro regeneraci ale vybrat? Pojem „regenerace“ mimo jiné znamená uvedení do původního stavu nebo nahrazení odumřelých částí organismu novými. Lidé mají často tendenci brát regeneraci jako samozřejmost. Pokud však tělo nemá pro svou obnovu vhodné podmínky, neprobíhá správně a nebo velmi pomalu.
VícePokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas.
Více