Paměť s věkem často slábne, obzvlášť pokud člověk nedbá na zdravý životní styl a pravidelně svůj mozek nezaměstnává.
Kromě zdravého životního stylu můžete svou paměť zlepšit také pomocí léčivých rostlin, které mají mimo jiné příznivý vliv na kognitivní funkce včetně paměti. Bylinek a jiných léčivek s podobným účinkem je opravdu hodně, proto jsme z nich vybrali pouze pět z našeho pohledu opravdu významných a běžně dostupných například ve formě doplňků stravy.
Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je posvátný strom z prastarého řádu jinanovitých. Z hlediska léčivých schopností jsou významné především jeho listy, ze kterých se připravují odvary, tinktury nebo doplňky stravy.
Přípravky z ginkgo biloby rozšiřují cévy a zlepšují tak prokrvení tělních tkání včetně mozku a mají tedy příznivý vliv na kognitivní funkce, tudíž i paměť.
Ženšen neboli kořen života je rostlina, která je známá pro své příznivé účinky na lidský organismus již po tisíciletí, především v tradiční čínské medicíně.
Ženšen působí pozitivně na nervovou soustavu. Pomáhá při boji s únavou a zvyšuje celkovou vitalitu organismu, což je důležité především u seniorů nebo vytížených jedinců. Dále přispívá ke zvýšení psychické i fyzické výkonnosti a zlepšuje tak i paměť.
Ašvaganda nebo také vitánie snodárná je přezdívaná jako indický ženšen, přestože se o ženšen nejedná. Je významnou součástí ajurvédské medicíny, kde se mimo jiné drcený kořen této rostlinky využíval jako afrodiziakum.
Ašvaganda zlepšuje imunitu, urychluje regeneraci, příznivě ovlivňuje vitalitu těla i duše. Také posiluje koncentraci a paměť. Pomáhá při boji s nespavostí a má spoustu dalších pozitivních účinků na lidské tělo.
Rostlina původem z Indie známá také jako Bacopa monnieri se označuje za zázračný elixír života. Má své místo také v ajurvédské medicíně, kde se používá například v případě psychických poruch.
Jedná se o významný antioxidant, který čistí tělo. Dále posiluje kognitivní funkce jako představivost, soustředění a paměť – a to díky tomu, že podporuje vznik nových spojů mezi nervovými buňkami mozku. Údajně přispívá také ke dlouhověkosti. Někdy se využívá i jako rostlinné antidepresivum.
Rozchodnice (označována také jako rhodiola) vás doslova nakopne. Pomáhá totiž při boji s únavou a zároveň zlepšuje paměť, což přijde vhod především během zkouškového období. Údajně také chrání srdce před následky stresu. Příznivý vliv má ale také na imunitu.
Ale nezapomeňte, kromě léčivých rostlin je pro paměť důležitá také dobrá životospráva a pravidelný trénink kognitivních funkcí!
O pracovní produktivitě se mluví stále častěji. Téměř všude se nestíhá, úkoly se dohání na poslední chvíli a lidé se tak potýkají se stresem každý den. A právě proto jsme pro vás připravili následujících 5 tipů, jak být v práci produktivnější a všemu nepříjemnému se ideálně vyhnout.
VíceBez znalosti cizích jazyků se v dnešní době zkrátka neobejdeme. Skoro v každém zaměstnání považují angličtinu za samozřejmost. Často se dokonce předpokládá znalost více než jednoho cizího jazyka. A proč taky ne? Cizí jazyky nám umožňují komunikovat a domlouvat se s větším okruhem lidí, získávat nové a zajímavé informace, zkrátka rozšiřují nám obzory. Takže když jsme si teď ujasnili, jak velký význam má znalost cizích jazyků, představíme vám 4 tipy pro jejich učení.
VíceAť chceme nebo ne, plánování a plnění úkolů nepatří pouze do pracovního života. Je potřeba se postarat o děti, uvařit oběd, uklidit, nezapomenout na rodinnou večeři nebo návštěvu lékaře a vše dělat s co největší efektivitou, aby vám zbyla ještě spousta času pro sebe. Produktivita v osobním životě je tedy stejně důležitá jako ta v práci. Zjistěte, jak ji vylepšit a neplýtvat drahocenným časem.
Více