7 rad, jak zvýšit svůj výkon při učení

7 rad, jak zvýšit svůj výkon při učení

Téměř každý student si pod pojmem učení představuje nepříjemnou činnost, něco, co by raději snad ani nemělo existovat. Na druhou stranu, učením můžete získávat nové znalosti, zlepšovat se a také zvyšovat svou cenu na pracovním trhu. Je však opravdu důležité naučit se učit, a to především efektivně. Zde najdete 7 rad, jak na to. 

1) Zjistěte, jaký studijní typ jste

Zraková, sluchová nebo pohybová paměť – která u vás převládá? Na tuto otázku je dobré znát odpověď. Zatímco někteří studenti si nejvíce pamatují z přednášek, jiní dávají přednost tištěnému textu. 

Vizuální studijní typ

Pokud je vaší předností zraková neboli vizuální paměť, měli byste dbát na přehledné zpracování učebních materiálů. Někdy pomůže také podtrhávání textu pomocí různých barev, učení z obrázků, tvorba kartiček a dalších pomůcek.

Auditivní studijní typ

Auditivní neboli sluchový studijní typ by rozhodně neměl chybět ani na jediné přednášce, protože právě tam se naučí nejvíc. Pomůže předříkávání textu, ale také společné učení se spolužáky. Někteří dokonce praktikují vytváření audionahrávek učebních materiálů, které si následně přehrávají.

Kinestetický studijní typ

Lidé, u kterých převládá pohybová paměť, v klidu jen tak neposedí. Pro udržení pozornosti při učení jim může prospět chození sem a tam, houpání na židli, cvakání s propiskou a další pohybové aktivity. Nejvíce se ale samozřejmě naučí při praktickém cvičení.

2) Rozdělujte na menší celky

Dělit náročnější úkoly na menší celky je klíčové pro zvládnutí dlouhodobých cílů. To stejné platí také při učení. Na některé zkoušky je totiž potřeba přelouskat třeba i 200 stran dlouhá skripta. Dříve než se do nich pustíte, zběžně je prolistujte a rozdělte je na několik menších částí. Poté přejděte k plánování.

3) Vytvořte si plán

Význam plánování řada studentů podceňuje. Pro efektivní učení je plán důležitý především proto, abyste získali přehled o tom, kolik času ještě zbývá, a vyhnuli se tak případnému stresu. Zároveň si pomocí plánu rozdělíte učivo na menší celky a lépe ho tak zvládnete vstřebat.

4) Dbejte na pravidelný odpočinek

Pamatujete si, jak dlouho trvá vyučovací hodina na základní škole? Je to 45 minut a má to své opodstatnění. Po 45 minutách soustředění vyčerpá člověk své kognitivní funkce a potřebuje si dát pauzu. To stejně platí také při učení – 45 minut tvrdé dřiny a následně 10 minut pauza.

Nedá se to ale zobecnit pro každého, proto si délku práce a odpočinku raději upravte dle vlastních potřeb. Nicméně pauza by nikdy neměla být delší než čas strávený nad učením.

5) Trochu „dopingu“ neuškodí

Někteří studenti jsou závislý na kávě, jiní preferují energetické nápoje nebo dnes velmi oblíbenou guaranu. Často využívají také léky běžně používané na demenci, které podporují kognitivní funkce.

Pro efektivní učení vám ale také pomohou vhodně zvolené doplňky stravy, které v sobě kombinují účinné látky léčivých rostlin povzbuzujících psychický i fyzický stav. Například doplněk stravy Expertio je v tomto ohledu u našich zákazníků velmi oblíbený. 

6) Pomůcky nade vše

Mind maps, flashcards, mnemotechnické a další učební pomůcky jednoznačně pomáhají zvýšit celkovou efektivitu učení a vyplatí se jim obětovat čas. Díky nim navíc zvýšíte pravděpodobnost, že si informaci udržíte v hlavě opravdu dlouho.

7) Nezapomeňte na pozitivní přístup

Negativní pohled na učení, který zaujímá spousta lidí již během základní školy, je od základu špatně a efektivitu spíše snižuje. Proto je důležité dívat se na učení pozitivně a najít v něm smysl. V případě, že podle vás žádný smysl nemá, si to zkuste alespoň namluvit. S úsměvem jde zkrátka všechno líp. Tak hurá do toho!

  • SeminarkyZa1
  • 05.02.2020
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

5 tipů pro začínající ajťáky aneb jak se naučit programovat

  • 13.05.2020
  • 0

Chcete se opravdu, ale opravdu naučit programovat? Připravte se na to, že to bude dřina, která vyžaduje vytrvalost a motivaci. Pořád se na to cítíte? Pokud ano, přečtěte si pár rad na začátek, které jsme pro vás sepsali.

Více

Mozkový jogging aneb jak trénovat paměť

  • 20.05.2020
  • 0

Paměť stárne a leniví. Proto je potřeba se o ni starat a udržovat ji v co nejlepší kondici. Prospívá jí například zdravý životní styl, především pak vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vylepšená pomocí doplňků stravy, které obsahují výtažky z ginkgo biloby nebo ženšenu pravého. Příznivý vliv na paměť má dále dostatek odpočinku, ale i pravidelný trénink paměti. Ale jak takovou paměť trénovat?

Více

Jak správně relaxovat? Prozradíme vám několik tipů

  • 23.12.2019
  • 0

Odpočinek je důležitý, o tom není pochyb. Lidé jeho význam ale často podceňují, dokud se neobjeví vážnější zdravotní problémy. Může za to především hektický způsob života, který jsme si nastavili. Vyčerpávající zaměstnání, náročné studium, rodinné povinnosti a další aktivity by však nikdy neměly být stavěny nad vlastní zdraví. Zjistěte, jak správně relaxovat, a udělejte pro své tělo to nejlepší.

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace