[Blog]

Paměť a jak ji vylepšit

Paměť funguje na principu zaznamenávání, uchovávání a následného vybavování informací. Na základě získaných zkušeností ovlivňuje naše budoucí jednání, pomáhá nám budovat vztahy, učit se a vytvářet své vlastní já.

3 typy lidské paměti

Senzorická paměť 

Nejkratším typem paměti je senzorická nebo také ultrakrátká paměť. Informace jsou v ní uloženy po dobu několika málo sekund. Její funkcí je zachytávat informace z našich smyslů a vyhodnocovat tak případnou reakci.

Krátkodobá paměť

Někdy se jí přezdívá pracovní paměť. Je schopná udržet informace několik sekund až jednu minutu. Také její kapacita je omezená a údajně je schopná zahrnout pouze 45 položek.

Dlouhodobá paměť

Některé informace potřebujeme udržet v paměti mnohem déle než jednu minutu. K tomu slouží dlouhodobá paměť, pomocí které je možné některé informace v mozku udržet třeba i po celý život. Základem je opakování, díky kterému se informace z krátkodobé paměti přesunou do dlouhodobé.

Trénujte a vylepšujte svou paměť

Jednou z možností, jak navýšit kapacitu paměti, je osvojit si některé z paměťových technik. Uveďme si příklad. Mezi paměťové techniky patří například kategorizace. Řekněme, že si potřebujete rychle zapamatovat 15 slov. Krátkodobá paměť se však zvládne vypořádat pouze s 5 položkami. Pokud si však daných 15 slov rozdělíte do 5 logických kategorií, vaše krátkodobá paměť to snadno zvládne.

Další paměťovou technikou, tentokrát pro zapamatování čísel, je takzvaný „chunking“. Jeho princip spočívá v tom, že si třeba dlouhé telefonní číslo rozdělíte na menší celky, tedy v našem případě 3 trojmístná a lépe zapamatovatelná čísla. Snadné, že? A podobných technik existuje mnohem víc. 

Stejně jako svaly a fyzická kondice i vaše paměť si zaslouží pravidelný trénink. Základem je příliš nespoléhat na moderní technologie a nenechat svůj mozek zlenivět. Skvělým způsobem tréninku paměti jsou také například strategické deskové hry. A abychom nezapomněli, důležitá je i správná výživa, která by měla být bohatá především na omega-3 mastné kyseliny. Příznivý vliv na lidskou paměť mohou mít dokonce nejrůznější výživové doplňky s obsahem Ginkgo biloby, ženšenu, brahmi a dalších léčivých bylinek. 

Takže trénujte svou paměť, dopřejte jí skvělou výživu, osvojte si paměťové techniky a vaše spokojenost a pracovní i osobní produktivita rázem porostou.

Sdílet

Podobné články

05. 02. 2020

7 rad, jak zvýšit svůj výkon při učení

Téměř každý student si pod pojmem učení představuje nepříjemnou činnost, něco, co by raději snad ani nemělo existovat. Na druhou stranu, učením můžete získávat nové znalosti, zlepšovat se a také zvyšovat svou cenu na pracovním trhu. Je však opravdu důležité naučit se učit, a to především efektivně. Zde najdete 7 rad, jak na to.

20. 05. 2020

Mozkový jogging aneb jak trénovat paměť

Paměť stárne a leniví. Proto je potřeba se o ni starat a udržovat ji v co nejlepší kondici. Prospívá jí například zdravý životní styl, především pak vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vylepšená pomocí doplňků stravy, které obsahují výtažky z ginkgo biloby nebo ženšenu pravého. Příznivý vliv na paměť má dále dostatek odpočinku, ale i pravidelný trénink paměti. Ale jak takovou paměť trénovat?

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo