[Blog]

Paměť a jak ji vylepšit

Paměť funguje na principu zaznamenávání, uchovávání a následného vybavování informací. Na základě získaných zkušeností ovlivňuje naše budoucí jednání, pomáhá nám budovat vztahy, učit se a vytvářet své vlastní já.

3 typy lidské paměti

Senzorická paměť 

Nejkratším typem paměti je senzorická nebo také ultrakrátká paměť. Informace jsou v ní uloženy po dobu několika málo sekund. Její funkcí je zachytávat informace z našich smyslů a vyhodnocovat tak případnou reakci.

Krátkodobá paměť

Někdy se jí přezdívá pracovní paměť. Je schopná udržet informace několik sekund až jednu minutu. Také její kapacita je omezená a údajně je schopná zahrnout pouze 45 položek.

Dlouhodobá paměť

Některé informace potřebujeme udržet v paměti mnohem déle než jednu minutu. K tomu slouží dlouhodobá paměť, pomocí které je možné některé informace v mozku udržet třeba i po celý život. Základem je opakování, díky kterému se informace z krátkodobé paměti přesunou do dlouhodobé.

Trénujte a vylepšujte svou paměť

Jednou z možností, jak navýšit kapacitu paměti, je osvojit si některé z paměťových technik. Uveďme si příklad. Mezi paměťové techniky patří například kategorizace. Řekněme, že si potřebujete rychle zapamatovat 15 slov. Krátkodobá paměť se však zvládne vypořádat pouze s 5 položkami. Pokud si však daných 15 slov rozdělíte do 5 logických kategorií, vaše krátkodobá paměť to snadno zvládne.

Další paměťovou technikou, tentokrát pro zapamatování čísel, je takzvaný „chunking“. Jeho princip spočívá v tom, že si třeba dlouhé telefonní číslo rozdělíte na menší celky, tedy v našem případě 3 trojmístná a lépe zapamatovatelná čísla. Snadné, že? A podobných technik existuje mnohem víc. 

Stejně jako svaly a fyzická kondice i vaše paměť si zaslouží pravidelný trénink. Základem je příliš nespoléhat na moderní technologie a nenechat svůj mozek zlenivět. Skvělým způsobem tréninku paměti jsou také například strategické deskové hry. A abychom nezapomněli, důležitá je i správná výživa, která by měla být bohatá především na omega-3 mastné kyseliny. Příznivý vliv na lidskou paměť mohou mít dokonce nejrůznější výživové doplňky s obsahem Ginkgo biloby, ženšenu, brahmi a dalších léčivých bylinek. 

Takže trénujte svou paměť, dopřejte jí skvělou výživu, osvojte si paměťové techniky a vaše spokojenost a pracovní i osobní produktivita rázem porostou.

Sdílet

Podobné články

23. 03. 2020

7 způsobů, jak udržet svůj mozek v kondici

Nejen svaly a fyzičku je potřeba trénovat, také mozek vyžaduje pravidelné cvičení. Skvělé na tom je, že se dá trénovat naprosto přirozeně, zábavně a během běžných denních činností. Zjistěte, jaké jsou možnosti trénování mozku, a udržte jej co nejdéle fit.

25. 11. 2024

Bakalářská práce: praktické tipy a rady 

Bakalářská práce představuje významný milník v akademické kariéře každého studenta. Tento článek poskytuje praktické tipy a rady pro úspěšné zvládnutí tohoto úkolu, od výběru tématu, přes efektivní organizaci práce, až po závěrečnou obhajobu. Cílem je pomoci studentům projít tímto náročným procesem s co nejmenším stresem a dosáhnout co nejlepšího výsledku.

24. 02. 2020

5 léčivek pro lepší paměť

Paměť s věkem často slábne, obzvlášť pokud člověk nedbá na zdravý životní styl a pravidelně svůj mozek nezaměstnává. Kromě zdravého životního stylu můžete svou paměť zlepšit také pomocí léčivých rostlin, které mají mimo jiné příznivý vliv na kognitivní funkce včetně paměti. Bylinek a jiných léčivek s podobným účinkem je opravdu hodně, proto jsme z nich vybrali pouze pět z našeho pohledu opravdu významných a běžně dostupných například ve formě doplňků stravy.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo