Argumentační esej: ovládněte tuto specifickou disciplínu

Argumentační esej: ovládněte tuto specifickou disciplínu

Argumentační esej je specifická literární forma, v rámci které dává pisatel najevo svůj názor a snaží se ho obhájit na základě podložených faktů. Perfektně zvládnout argumentační esej neznamená pouze uspět v rámci vaší školní práce. Nabyté znalosti využijete také v běžném životě při obraně vlastních postojů.

Nepodceňujte přípravu

Základem každé písemné práce je důkladný sběr informací a pečlivá příprava. To platí obzvlášť pro argumentační esej, kdy je potřeba pochopit nejrůznější názory a vytvořit si názor vlastní, kterému je potřeba následně vybudovat pevné základy.

Jakmile budete mít dostatek informací, nebojte se zahájit diskuzi se svým okolím, které vám poskytne jiný úhel pohledu na daný problém. Získáte další argumenty nebo snadněji pochopíte názory lidí, se kterými se příliš neztotožňujete.

Navrhněte obsah svého eseje

Spousta studentů význam obsahu práce podceňuje. Jeho návrh hned na začátku je však důležitý a často vám napoví, o čem psát.

Nejprve si vypište argumenty pro i proti a uveďte zjištěná fakta. Poté je seřaďte podle důležitosti a váhy. Ty, které nebudou natolik podstatné, vymažte a popřemýšlejte, zda vám nějaké nechybí.

Jakmile budete mít hotovo, začněte s návrhem struktury práce. Na prvním místě by měl vždy stát úvod, kterým představíte své téma a zaujmete určitý postoj. Následuje vlastní text práce neboli stať, ve které se podrobněji zaměříte na dané téma a blíže vysvětlíte své názory. Nezapomeňte psát v činném rodě a dokládat fakta příslušnými odkazy na literární zdroje. V závěru eseje shrňte své argumenty, které jste v rámci práce představili.

Nalákejte čtenáře na zajímavý úvod

Stejně jako je důležitý první dojem v rámci schůzky, měli byste věnovat náležitou pozornost také úvodu každé práce. Úvod je to první, s čím se čtenář v rámci vašeho eseje setká. Měl by ho nalákat a přesvědčit, aby s nadšením četl dál.

Předložte silné argumenty

Argumentům ve svém eseji byste měli v první řadě věřit a ztotožňovat se s nimi. Pokud tomu tak není a zkrátka jste při zadávání práce neměli příliš na výběr, zkuste si alespoň na okamžik představit, že jste někdo jiný. Bude to potřebovat velkou dávku empatie a dostatek pochopení pro cizí názory.

Jakmile nasbíráte potřebné názory, dohledejte si fakta. Čerpejte však pouze z důvěryhodných zdrojů, abyste svým argumentům mohli dát skutečně pevný základ. Také je velmi důležité při psaní zůstat na jedné straně a nepřecházet na druhou. Dejte si na to velký pozor a ujistěte se, že máte ve svých názorech jasno.

Vyvraťte nejsilnější protiargument

V rámci argumentačního eseje je dobré zmínit také nějaký silný protiargument a snažit se ho vyvrátit. Díky tomu bude váš argumentační esej mnohem přesvědčivější a oponentům tím seberete jejich nejsilnější zbraň.

Tak se pusťte do práce, ať se můžete brzo odměnit za dobře odvedenou práci!

  • SeminarkyZa1
  • 08.10.2018
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

Srovnání školních prací: co se po vás chce a jak mají vypadat?

  • 22.10.2018
  • 0

Každý student se čas o času setká s nějakou písemnou prací, která ověří jeho znalosti a schopnost porozumět tématu. V tomto článku jsme pro vás připravili srovnání nejčastějších školních prací, které musí středoškolští i vysokoškolší studenti zpracovávat v průběhu školního roku nebo semestru.

Více

Jak napsat esej

  • 20.11.2017
  • 0

Hledáte způsob, jak psát odbornou esej? V dnešním článku vám to vysvětlíme. Navíc vám poradíme, jak napsat esej v angličtině, a nakonec pro lepší představu ukážeme vzor. Nejprve ze všeho si ale pojďme vysvětlit, co je esej.

Více

Se zpracováním podkladů k seminární práci mi pomohly SeminárkyZa1

  • 10.10.2018
  • 0

Někdy je toho zkrátka hodně a je potřeba se s tím elegantně vypořádat. Své o tom může říct zákaznice SeminárkyZa1.cz, která studuje při náročném zaměstnání. Nedávno nás požádala o zpracování podkladů ke své seminární práci. Přečtete si následují rozhovor a zjistěte, jak to celé probíhalo

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace