Podařilo se vám dát dohromady seminární práci a nyní ji musíte prezentovat před ostatními? Nepodceňte přípravu a půjde to samo.
Příprava na prezentaci není složitá ani náročná, přesto byste ji neměli podcenit. Pokud se řečník řádně nenachystá, má to jakoby napsáno na čele. Nervozita v průběhu přednesu stoupá a prezentace seminárky se mění v horor. Vyhněte se zbytečnému stresu a nachystejte si tu nejlepší prezentaci. Poradíme vám, jak na to.
Nejprve si zjistěte potřebné informace. Asi nejdůležitější je požadovaná délka. Ta se většinou netýká počtu slidů, ale doby trvání. Délka prezentace seminárních prací se často pohybuje v rozmezí 5–10 minut a bude se od ní odvíjet skoro všechno – počet slidů, množství informací, náročnost vašeho proslovu.
Než začnete psát a přemýšlet, co by ve vaší prezentaci rozhodně nemělo chybět, zamyslete se nad její strukturou. Při psaní vám v mnohém napoví.
1) Příliš dlouhá prezentace
Pokud je prezentace příliš dlouhá, publikum ztrácí pozornost. Vyzkoušejte si prezentaci nanečisto, sledujte čas a svůj proslov poté upravte na požadovanou délku.
2) Houpání, mačkání propisky a jiné neklidné pohyby
Ve stresu se lidé chovají všelijak. Zjistěte, jaké jsou vaše zlozvyky, a snažte se je eliminovat.
3) Tichý, až ustrašený hlas
Aby publikum mohlo spořádaně poslouchat, musí vás především slyšet. Pokud víte, že mluvíte poněkud potichu, zkuste si natrénovat hlasitější projev. Případně si přichystejte například mikrofon. Důležité je mluvit také sebejistě. Když budete připraveni, nebudete to pro vás až takový problém.
4) Výplňové zvuky a slova
Tento problém znají asi všichni. To „ehm“ a „vlastně“ je zkrátka těžké si odpustit. Zaměřte se na ty své a uvidíte, že jich při prezentaci bude alespoň o něco méně.
5) Až přespříliš textu
V průběhu prezentace je důležité především to, co říkáte. Nesnažte se zaplnit celou prezentaci informacemi. Ve stručném textu se mnohem lépe vyznáte, stejně tak publikum, které se díky přehledným odrážkám ve vaší prezentaci lépe zorientuje.
6) Překlepy a hrůzostrašné hrubky
Udělat závěrečnou kontrolu překlepů a hrubek není zas tak náročné. Přesto se v prezentacích studentů často objevují. Mnohé o vás napoví a rozhodně to nebude nic pěkného.
Vyzkoušejte si prezentaci několikrát nanečisto. Nejprve mluvte sami pro sebe, poté požádejte své kamarády, sourozence, rodiče nebo spolužáky, aby si prezentaci poslechli. Získáte od nich cenné rady, jak svůj projev vylepšit, a zároveň si vyzkoušíte prezentaci v obdobných podmínkách, jako budou ve škole.
Při všech pokusech a zkouškách sledujte čas. Ve stresu mluví lidé buď pomaleji, zadrhávají se, nebo naopak zrychlí, aby to měli co nejdříve za sebou. Zjistěte, který typ jste právě vy, a přizpůsobte tomu délku své prezentace.
Rada první: Připravte si malé kartičky s poznámkami pro každý slide.
Rada druhá: Připravte se na případné otázky.
Rada třetí: Pohodlně se oblečte.
Rada čtvrtá: Přesvědčte sami sebe, že vlastně o nic nejde.
Blíží se Vám termín odevzdání práce do školy a nestíháte? Se seminárkou, bakalářkou i diplomkou se obraťte na nás. Překvapíme odborností a kvalitou zpracování . Navíc vše řešíme diskrétně a spolehlivě s garancí termínu vyhotovení. Objednejte ještě dnes a ušetřete i více než 100 hodin psaní. Cenu za vypracování se dozvíte vždy předem.
VíceStarosti s napsáním seminární, bakalářské i diplomové práce řeší tisíce studentů každý den. Tento problém je starý skoro jako školství samo… :) No a teď už k tomu co Vás zajímá, kdo Vám ji napíše? Máte minimálně 3 možnosti...
VíceSeminární práce je písemný úkol a standardně též podmínka k získání zápočtu na vysoké či vyšší odborné škole (řidčeji seminární práce zpracovávají též středoškoláci).
Více