Čekají vás přijímačky? Začněte s přípravou dostatečně brzy

Čekají vás přijímačky? Začněte s přípravou dostatečně brzy

Přijímačky na většinu škol probíhají ve stejném období, kdy se konají závěrečné zkoušky, například maturita nebo státnice. Příprava na přijímací řízení tak může být o to náročnější a je důležité s ní začít v dostatečném předstihu.Zjistěte, jak budou přijímačky vypadat

V první řadě získejte informace o průběhu přijímaček a jejich náročnosti. Nejlépe ještě předtím než podáte přihlášku. Jakmile budete vědět, jak bude přijímací zkouška vypadat, vytvořte si plán, podle kterého se budete připravovat. Snažte se, aby byl co nejvíce reálný a dopřejte si dostatek času.

Připravte se na přijímací zkoušky

Přijímačky na střední

V roce 2017 se konaly první celorepublikové a jednotné státní přijímačky na obory středních škol zakončených maturitní zkouškou.

Součástí těchto přijímacích zkoušek je test z českého jazyka a matematiky, který zajišťuje agentura CERMAT. Kromě didaktického testu ale přijímací řízení může být ještě doplněno o další testy nebo například ústní pohovor. Záleží vždy na konkrétní škole.

Na státní přijímací zkoušky se můžete připravit například nahlédnutím do testů z minulých let, které najdete na stránkách agentury CERMAT. Stejně tak je možné využít přípravné materiály od společnosti Scio.

Přijímačky na vysokou školu

Součástí přijímaček na výšku bývají často takzvané testy studijních předpokladů neboli TSP. Existuje řada kurzů, ve kterých se probírá, jak při řešení podobných úloh postupovat. Při výběru kurzu si však dejte záležet, všechny nemusí být přínosné a často je potřeba kurzy doplnit ještě o vlastní procvičování úloh z minulých let, které jsou přístupné na internetu.

Dále si na některých fakultách můžete zvolit jako alternativu k TSP test obecných studijních předpokladů (OSP). Výhodou je, že se dá opakovat, zatímco na TSP máte pouze jeden pokus. Zároveň je možné absolvovat ho v dřívějším termínu (ve srovnání s TSP), a to ještě před maturitou.

Přijímačky někdy tvoří také testy odborných znalostí, případně osobní pohovor. V takovém případě je příprava jasná, zjistit si okruhy testu, pořídit si doporučenou literaturu a vyzpovídat známé, kteří daný obor studují a přijímačky už mají za sebou.

U přijímaček, které vyžadují znalosti z oboru, můžete trochu taktizovat. Třeba pokud máte možnost vybrat si, z kterých oborů budete skládat maturitní zkoušku, zvolte si takový, který zužitkujete i na přijímací zkoušce. Zabijete tak zkrátka dvě mouchy jednou ranou. Nemáte-li takovou možnost, je potřeba zabrat, ale dá se to zvládnout. Samozřejmě záleží na nárocích konkrétní školy a na vaší vůli.

Tak hodně štěstí!

  • SeminarkyZa1
  • 20.04.2020
  • 0

RYCHLE VYŘEŠÍME, CO VÁS TRÁPÍ. VYBERTE SI NÍŽE.JIŽ DO 12 DNŮ

Nečtěnější blog

5 tipů pro lepší produktivitu při učení

  • 13.01.2020
  • 0

Pokud se právě připravujete na maturitu, náročnou zkoušku nebo státnice, jste tu správně. Nyní vám představíme 5 tipů na zvýšení vaší produktivity při učení, díky kterým se zvládnete „nadrtit“ opravdu kvantum učiva za minimální čas.

Více

Nenechte nic náhodě a připravte se s přehledem na státnice

  • 27.04.2020
  • 0

Státnice přímo děsí nejednoho vysokoškoláka. Jsou totiž náročnou překážkou na cestě za vysněným titulem, se kterou je potřeba se poprat. Přečtěte si několik rad, jak nenechat nic náhodě a řádně se připravit.

Více

Čeká vás maturita? Poradíme vám, jak se na ni připravit

  • 26.02.2020
  • 0

Přestože jsou středoškoláci zvyklí na každotýdenní nával testů, který je běžnou součástí studia na střední škole, maturita je pro většinu z nich první velkou zkouškou. Pokud máte maturitu právě v patách, zhluboka se nadechněte a přečtete si několik rad, jak se s ní vypořádat.

Více

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace