[Blog]

Jak správně relaxovat? Prozradíme vám několik tipů

Odpočinek je důležitý, o tom není pochyb. Lidé jeho význam ale často podceňují, dokud se neobjeví vážnější zdravotní problémy. Může za to především hektický způsob života, který jsme si nastavili. Vyčerpávající zaměstnání, náročné studium, rodinné povinnosti a další aktivity by však nikdy neměly být stavěny nad vlastní zdraví. Zjistěte, jak správně relaxovat, a udělejte pro své tělo to nejlepší. 

Metody a techniky správné relaxace

Odpočinek může být aktivní, nebo pasivní. Zatímco během aktivního odpočinku jde především o změnu činnosti, tedy například o to jít si zaběhat, protáhnout se, uvařit si čaj nebo poklábosit s kolegou, pasivní odpočinek nejlépe vystihuje například spánek. Nyní se ale zaměříme především na aktivní způsob odpočinku. 

Fyzické aktivity

Pravidelný pohyb má na člověka příznivý vliv. Některou z fyzických aktivit by do svého programu měli zařadit především ti, které práce nebo studium zaměstnává spíš po duševní stránce. Může se jednat o procházku nebo vyjížďku na kole, týmové sporty nebo dnes velmi oblíbené běhání. Na výběr je toho opravdu dost. 

Meditace

Pomocí meditace si můžete vyčistit hlavu třeba i za pár minut. Jedná se tak o ideální metodu, jak zrelaxovat, pokud zrovna nemáte času nazbyt. Meditačních technik existuje hned několik, asi nejjednodušší je lehnout si na záda nebo se pohodlně usadit, zavřít oči a soustředit se na svůj dech. 

Autogenní trénink

Autogenní trénink je založený na principu autosugesce určitých pocitů. Nižší stupeň tohoto tréninku sestává celkem ze 6 cvičení. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Během prvního cvičení si představujte, že jsou vaše končetiny těžké. Následně se v nich snažte vyvolat pocit tepla, poté se soustřeďte na klidný dech a pravidelnou srdeční činnost. Nakonec vnímejte pocit tepla v nadbřišku a pocit chladného čela. To vše probíhá na principu autosugesce a za pomoci vhodných formulí (například: „čelo je chladné). 

Pro začátečníky může být autogenní trénink zpočátku obtížný, proto je lepší svěřit se do rukou zkušeného psychoterapeuta

Progresivní svalová relaxace

Tato metoda je naprosto jednoduchá, spočívá v opakovaném napínání a uvolňování svalů. Ideální pro tuto metodu relaxace je zvolit polohu vleže. Spočívá v tom, že vždy po 5 sekundách napětí následuje alespoň 10 sekund uvolnění, a to několikrát za sebou po dobu 5–10 minut. 

Dejte si relax

Jak relaxovat už víte, pro psychickou a fyzickou pohodu to ale nestačí. Důležité je dodržovat zásady zdravého životního stylu, ke kterému patří například pestrý jídelníček, psychohygiena nebo zdravý a dostatečný spánek.

A pokud chcete pro své tělo udělat opravdu hodně, dopřejte mu pro celkovou vitalitu vhodný doplněk stravy. Naši zákazníci v tomto ohledu nedají dopustit na doplněk stravy Expertio s ginkgo bilobou, ženšenem, guaranou, bakopou, zeleným čajem a vitamínem B6.

Sdílet

Podobné články

19. 02. 2020

Krátkodobá paměť je stejně důležitá jako dlouhodobá. Zjistěte, jak ji vylepšit

Určitě se vám to už někdy stalo. Právě jste se seznámili s někým novým a během chvilky zapomněli, jak se vlastně představil. Na vině je vaše krátkodobá paměť, která během několika málo sekund nelítostně vypustí před chvílí získanou informaci z hlavy, pokud ji samozřejmě nestihnete přesunout do své dlouhodobé paměti. Nyní vám prozradíme, jak krátkodobá paměť funguje, jak ji trénovat a trochu vylepšit.

22. 06. 2020

Zjistěte, jak vylepšit svoji pozornost

Žijeme ve světě plném informací, které leží na dosah ruky. Proplouvají kolem jakoby nic – internet, reklamy, e-maily, sociální sítě apod. Často je těžké se v nich orientovat a ještě těžší je při takovém množství informací ovládnout svou pozornost a plně se soustředit na práci nebo studium. Zjistěte, jak s pozorností pracovat a posílit ji.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo