[Blog]

Mozkový jogging aneb jak trénovat paměť

Paměť stárne a leniví. Proto je potřeba se o ni starat a udržovat ji v co nejlepší kondici. Prospívá jí například zdravý životní styl, především pak vyvážená strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a vylepšená pomocí doplňků stravy, které obsahují výtažky z ginkgo biloby nebo ženšenu pravého. Příznivý vliv na paměť má dále dostatek odpočinku, ale i pravidelný trénink paměti. Ale jak takovou paměť trénovat?

Cvičte svou paměť a zabraňte stárnutí

Paměť je potřeba neustále zaměstnávat a stimulovat, jinak zleniví. V první řadě je potřeba se příliš nespoléhat na moderní technologie, diáře nebo kalendáře a důvěřovat své paměti. Pro klid duše je dobré si poznámky v diářích a kalendářích stále vytvářet, ale dřív než se na ně v případě potřeby podíváte, zkuste si nejprve vzpomenout. 

Paměť se dá trénovat také prostřednictvím her, a to jak deskových nebo počítačových, tak i pomocí křížovek nebo sudoku. Je ale důležité hry střídat, jinak hrozí, že si činnost zautomatizujete natolik, že o žádný trénink mozku nepůjde. Na podobné téma vznikla již spousta knih, které nabízí svým čtenářům rady, úkoly a cvičení pro efektivní trénink mozku a paměti. Nebojte se po některé z nich poohlédnout.

Velký význam má také učení – získávání nových informací nebo dovedností. Učení přitom nemusí být nuda a otrava, jak si možná pamatujete ze školy. Pokud vás do učení nových věcí nikdo nenutí, může vás neskutečně bavit. 

Metody pro lepší paměť

Asociace

Pokud si potřebujete zapamatovat nějaký složitý název, přiřaďte jej pomocí asociace k jinému pojmu, který vám tento název připomíná a zároveň vám nedělá problém si ho zapamatovat, protože ho už znáte (např. slovo tree znamená anglicky strom, v češtině připomíná slovo tři a prostřednictvím asociace si vytvoříte pojem tři stromy).

Kategorizace

Kategorizace funguje tak, že si rozdělíte jednotlivé pojmy do několika skupin, které budou obsahovat maximálně 5 termínů, tedy přesně kolik si člověk zvládne bez problému zapamatovat. Téma nebo název jednotlivých skupin vám navíc při vzpomínání napoví.

Metoda příběhu

Potřebujete-li si zapamatovat například vyjmenovaná slova nebo názvy všech hlavních měst států Evropy, vložte je do svého příběhu. Můžete použít buď celý název, nebo si z pojmenování hlavního města vytvořit jiné slovo, které vám jej připomene a do příběhu lépe zapadne. 

Metoda loci

Tato metoda vám umožní zapamatovat si velké množství po sobě jdoucích pojmů. Nejprve si představte nějaké místo, které dobře znáte (např. svůj byt). Poté si v myšlenkách navrhněte cestu, kterou v daném místě půjdete. V průběhu této cesty se zastavte vždy u konkrétních předmětů, kterým přiřaďte příslušný pojem na základě podobnosti nebo myšlenkové úvahy.

Tyto metody vám sice pomohou zapamatovat si náročné názvy nebo velké množství pojmů, přesto je potřeba paměť pravidelně trénovat a udržovat v kondici.

Sdílet

Podobné články

02. 12. 2019

4 tipy pro učení cizích jazyků

Bez znalosti cizích jazyků se v dnešní době zkrátka neobejdeme. Skoro v každém zaměstnání považují angličtinu za samozřejmost. Často se dokonce předpokládá znalost více než jednoho cizího jazyka. A proč taky ne? Cizí jazyky nám umožňují komunikovat a domlouvat se s větším okruhem lidí, získávat nové a zajímavé informace, zkrátka rozšiřují nám obzory. Takže když jsme si teď ujasnili, jak velký význam má znalost cizích jazyků, představíme vám 4 tipy pro jejich učení.

20. 01. 2020

6 tipů pro lepší produktivitu v práci

O pracovní produktivitě se mluví stále častěji. Téměř všude se nestíhá, úkoly se dohání na poslední chvíli a lidé se tak potýkají se stresem každý den. A právě proto jsme pro vás připravili následujících 5 tipů, jak být v práci produktivnější a všemu nepříjemnému se ideálně vyhnout.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo