[Blog]

Metodika bakalářské práce

 Bakalářská práce patří mezi závěrečné odborné práce, jenž prokazuje schopnost absolventa samostatně řešit náročné vědecké problémy. Při zjišťování vhodných vědeckých metod je klíčové, aby autor vycházel ze stanoveného problému a hlavní otázky, což zahrnuje také představy o tom, jak bude daný problém metodologicky řešen a z jakých teoretických východisek bude empirický výzkum vycházet. Výsledek odborné práce bude záviset také na cíli výzkumu, který je rovněž nedílnou součástí výše uvedeného tvrzení. Výzkumné problémy mohou být sledovány prostřednictvím výzkumných otázek, které umožní autorovi sledovat základní vztahy výzkumu. 

Metody zpracování bakalářské práce

Každý empirický výzkum by měl především sloužit jako inspirace pro další odborníky a zároveň by měl umožnit další vědecké zkoumání. V praxi se běžně užívá celá řada výzkumů.  V některých případech může být použit tzv. dotazníkového šetření, v jiných může být naopak problém řešen pomocí tzv. hloubkového rozhovoru. Výzkumy dle typů jsou děleny především na kvantitativní a kvalitativní výzkum zahrnující odlišné výzkumné metody.

Kvantitativní výzkum

Prostřednictvím kvantitativního výzkumu dochází k testování stanovených hypotéz (jejich potvrzení či naopak vyvrácení). Tento průzkum je založen především na sbírání dat, jenž jsou následně zkoumána a analyzována statistickými technikami. Zpravidla dochází k získání malého množství informací z poměrně velkého množství respondentů či pozorování. Kvantitativní průzkum obvykle zahrnuje hypotetickou formulaci, oddělené pozorování, sběr, shromáždění a následnou analýzu dat spojenou s přijmutím či zamítnutím stanovené hypotézy.

Kvalitativní výzkum

U kvalitativního výzkumu dochází naopak k vytváření nových hypotéz a k vytváření nové teorie. Tento průzkum je vhodné použít především v situacích, kdy je o zkoumaném subjektu málo dostupných informací. Cílem je především odkrýt význam daných informací.

 

 

 

 

Sdílet

Podobné články

09. 03. 2020

Máte problémy se soustředěním? Zjistěte, jak z toho ven

Všimli jste si, že se vám poslední dobou nedaří plně soustředit na práci? Možná trpíte poruchou soustředění. Problémy s koncentrací jsou často důsledkem přetížení, příliš velkého pracovního nasazení nebo stresu. Svou roli mohou hrát také poruchy spánku, které se projevují únavou. Mezi další příčiny se řadí problémy v osobním životě, špatná výživa nebo třeba hyperaktivita, především u dětí.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo