[Blog]

Poraďte si hravě s rejstříkem pro svou závěrečnou práci a vyvarujte se chyb

Rejstřík neboli abecední seznam významných pojmů je důležitou součástí každé delší publikace, mezi které patří také některé diplomové a bakalářské práce. Pomůže vašemu oponentovi i porotě zorientovat se v textu a snadno tak najít to podstatné. Zařazení rejstříku do vaší práce může mít navíc pozitivní dopad na výsledné hodnocení.

Rejstřík v kostce

Každý rejstřík začíná nadpisem, který blíže specifikuje uvedené pojmy. Může být ale také obecný a uvádět všechna důležitá hesla zmíněná v práci. Po nadpisu následuje abecední seznam pojmů doplněný o stránky, kde se o těchto pojmech píše.

Pro větší přehlednost je dobré rejstřík dále rozdělit na příslušné oddíly dle počátečního písmena a seřadit je v abecedním pořadí. Hesla navíc mohou mít několik úrovní. Hlavní heslo neboli hlavní položka je spíše obecnějšího rázu a stojí buď samostatně, nebo má jedno či více podřízených hesel (vnořených položek), která jsou více specifická. Slova z nadřazeného pojmu by se nicméně v tom podřízeném již neměla opakovat. Čísla stránek se od hesla oddělí například mezerou, a pokud je jich více, je vhodné mezi nimi použít čárku. Stejně tak je možné uvést rozmezí stran.

Na příkladu pochopíte nejlépe:

O
ovocnářství 15–16, 25
ovocné stromy 16–25
jabloň 17, 24
hrušeň 18–20

Rejstřík jmenný a věcný

V publikacích se obvykle uvádí pouze jeden rejstřík. Není to však pravidlem a v případě, že svůj rejstřík chcete blíže specifikovat, můžete jich vytvořit více. Skvělým příkladem specifikace je rejstřík jmenný a věcný. Jak název napovídá, jmenný rejstřík se soustředí na jména lidí. Je abecedním seznamem důležitých autorů použité literatury a dalších osob vystupujících v práci. Uvádí jejich příjmení i křestní jméno. Věcný rejstřík se zase zaměřuje na konkrétní pojmy.

Vytvořte si svůj rejstřík snadno

Pokud už víte, proč si dát s rejstříkem záležet, a chtěli byste jej zařadit i do své závěrečné práce, prozradíme vám, jak ho správně vytvořit a na co si dát pozor.

Než se pustíte do tvorby rejstříku, rozhodněte, která slova by v něm rozhodně neměla chybět. Může se jednat o takzvaná klíčová slova nebo důležité pojmy, o kterých v práci píšete. Jakmile budete mít jasno, můžete se pustit do tvorby rejstříku.

Návod pro MS Word 2000:

1) Otevřete dokument ve Wordu.
2) Najeďte kurzorem na vybrané heslo a označte ho.
3) Stiskněte klávesovou zkratku ALT + SHIFT + X.
4) V zobrazeném dialogovém okně vyberte, zda se jedná o položku hlavní, nebo vnořenou. V případě, že se jedná o vnořenou položku, nezapomeňte uvést také hlavní pojem. Pokud slovo v textu skloňujete, upravte jej v tomto okně na požadovaný pád. Následně kliknete na Označit položku.
5) Stejným způsobem označte všechny vybrané pojmy.
6) Najeďte kurzorem na místo v dokumentu, kde chcete rejstřík vygenerovat.
7) Postupuje následovně: Vložit → Rejstříky a seznamy → Rejstřík → OK.

Vyvarujte se zbytečných chyb

Nelogická struktura a nevhodná hesla
Častým problémem rejstříků je nelogická struktura. Abyste se této chyby vyhnuli, rejstřík si pečlivě promyslete a netvořte jej za pochodu. Výběr vám usnadní například osnova vaší práce. Na závěr ještě rozhodněte, zda jsou všechna vybraná hesla opravdu tak důležitá. Znáte to. Méně je někdy více.

Nesprávné pojmenování hesla

Správné pojmenování hesla je klíčové především pro čtenáře, kteří jej budou hledat v abecedním seznamu. Ulehčete jim pátrání a pojmenujte heslo logicky.

Zpětná vazba
Jakmile budete mít výběr hotový, nezapomeňte se poradit se svými spolužáky nebo kolegy. Seznam vybraných hesel jim pošlete a požádejte je o zpětnou vazbu. Na základě jejich rad seznam upravte.

Překlepy a pravopisné chyby

Při každém výběru hesla si zkontrolujte jeho správnost. Už v samotném textu vaší práce může být překlep, nebo dokonce pravopisná chyba, a pokud hesla nenastavíte hned zpočátku pravopisně správně, budete s tím mít akorát problémy.

Závěrečná kontrola

Závěrečná kontrola rejstříku je stejně důležitá jako kontrola použité literatury. Nezapomeňte si proto na závěr ověřit, zda jsou hesla bez pravopisných chyb a čísla stran odpovídají realitě. Často se na to zapomíná, ale můžete tak podchytit závažné chyby v rejstříku.

Teď už víte, jak si s rejstříkem poradit a na co si dát pozor. Tak tedy hurá do práce a dejte si záležet.

Sdílet

Podobné články

14. 05. 2018

6 důležitých součástí každé práce do školy

Každá práce by měla mít v první řadě formu. Je jasně dáno, co musí obsahovat a na co byste rozhodně neměli při psaní zapomenout. Její struktura je totiž stejně důležitá jako samotný obsah, a proto si dejte záležet. Nyní se zaměříme na 6 důležitých součástí každé práce, ve kterých studenti často chybují.

13. 08. 2015

Stylistická úprava vědeckých prací

Pokud se v odborném textu nachází velké množství obrázků, tabulek, grafů a technických pomůcek není vhodné nechávat v hlavní kostře textu, ovšem doporučujeme umístit do Příloh odborné práce. V hlavním textu se umísťuje jen nejdůležitější technická pomůcka, která vykazuje právě interpretovanou část v odborné práci.

12. 07. 2021

Objednávka bakalářské, seminární i diplomové práce

Blíží se Vám termín odevzdání práce do školy a nestíháte? Se seminárkou, bakalářkou i diplomkou se obraťte na nás. Překvapíme odborností a kvalitou zpracování . Navíc vše řešíme diskrétně a spolehlivě s garancí termínu vyhotovení. Objednejte ještě dnes a ušetřete i více než 100 hodin psaní. Cenu za vypracování se dozvíte vždy předem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo