[Blog]

Připravte si tu nejlepší prezentaci k seminární práci

Připravit skvělou prezentaci neznamená jen napsat pár odrážek a umístit několik obrázků na správné místo. Pokud chcete vytvořit něco opravdu povedeného, za co se nebudete stydět, přečtěte si následujících 5 rad, jak připravit tu nejlepší prezentaci.

Prezentaci tvořte pro publikum

Než začnete na prezentaci pracovat, zamyslete se nad tím, jaké bude vaše publikum. V případě seminární práce půjde pravděpodobně o vaše spolužáky, kteří mají podobné, nebo dokonce stejné zaměření jako vy. Nemusíte se tedy příliš ovládat a klidně používejte odborné výrazy. Pokud by se však v publiku měl objevit i někdo z jiného oboru, je potřeba tomu přizpůsobit celou prezentaci. Udělat ji jednodušší a srozumitelnou pro všechny.

Také si musíte uvědomit, že ne každý má o dané problematice takové znalosti jako vy. Odborné termíny proto používejte opatrně. A pokud si nejste jistí, že jim bude publikum rozumět, raději je v průběhu prezentace vysvětlete.

Zaujměte pozornost hned na začátku

Na začátek prezentace si přichystejte něco speciálního, co zaujme publikum. Mělo by to být ale samozřejmě k tématu. Můžete položit třeba otázku, pustit krátké video, ukázat zajímavou fotografii nebo povyprávět nějakou historku. Prostě něco, co ostatní zaujme a zároveň je uvede do tématu. V angličtině se takový úvod označuje jako „attention getter“ a je důležitou součástí perfektních prezentací.

Nezapomeňte na strukturu a obsah

Každá prezentace musí mít logickou strukturu, to je jasná věc. Následně byste ji ale měli prezentovat také svému publiku. Na začátek prezentace je proto dobré přidat obsah, který pomůže ostatním zorientovat se v tématu i ve vaší prezentaci. Lépe tak pochopí, o čem budete hovořit, a zároveň je perfektně navnadíte. Co ale do obsahu rozhodně nepatří, je úvod a závěr!

Méně je někdy více

Také by se dalo říct: „Méně textu je někdy více.“ Prezentace mají být totiž především stručné a obsahovat co nejméně textu. Hlavní je váš projev – to, co říkáte, ne odrážky ve vaší prezentaci. Ty pouze pomáhají publiku lépe se v prezentaci vyznat a pochopit případné souvislosti. Prezentace je také skvělým pomocníkem, díky němuž můžete publiku ukázat důležité obrázky nebo grafy. Vyvarujte se však čtení textu z připravených slidů. Všechno, co chcete říct, musíte mít v hlavě nebo na pomocné kartičce, ne ve své prezentaci.

Zvolte vhodnou grafickou úpravu

Některé barvy zkrátka není vhodné kombinovat. Pokud nastavíte třeba bílé pozadí a světle šedé písmo, barvy splynou a text nebude čitelný. Barvy proto volte obezřetně a nesnažte se příliš experimentovat. Klasickou úpravou – černá na bílé – nic nezkazíte. Stejně tak se nevyplácí používat pozadí s výraznými vzory, které znesnadní čtení textu.

V souvislosti s grafickou úpravou prezentace je důležitá také velikost písma, která by měla být úměrná vzdálenosti publika od promítacího plátna.

Tak ať vám to jde od ruky!

Sdílet

Podobné články

01. 02. 2015

Co to je seminární práce?

Seminární práce je písemný úkol a standardně též podmínka k získání zápočtu na vysoké či vyšší odborné škole (řidčeji seminární práce zpracovávají též středoškoláci).

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo