[Blog]

Proč je stažení práce z internetu ten nejhorší možný nápad?

Nevíte si rady při psaní seminárky nebo závěrečné práce? Přemýšlíte, jak si s ní šikovně a co nejrychleji poradit? V tom případě rozhodně zapomeňte na kopírování z internetu. Odhalování plagiátů se v dnešní době provádí pomocí sofistikovaných počítačových metod a žádný z nich tak zkrátka neunikne.

Jak se dívá zákon na plagiátorství a co vám při opsání bakalářské či diplomové práce hrozí? Čtěte dál a budete mít jasno.

Plagiátorství z pohledu zákona

Plagiátorství je předmětem mezinárodní normy ČSN ISO 5127-2003, která říká: „Plagiát je představení duševního díla jiného autora, půjčeného nebo napodobeného vcelku nebo zčásti, jako svého vlastního.“

V autorském zákoně se ale termín plagiát přímo nepoužívá, porušení autorských práv je nicméně trestné. V takovém případě hrozí pokuta, nebo dokonce odnětí svobody. Plagiátorství v rámci závěrečné práce se to ale většinou netýká, postih zde hrozí především ze strany školy.

Opisování na půdě školy

Obzvlášť na vysoké škole se plagiátorství prostě nenosí. V dnešní době je navíc poměrně jednoduché odhalit opisování cizích textů.

Písemné práce musí studenti odevzdávat v elektronické podobě. Povinnost zveřejnit závěrečné práce dokonce stanovuje zákon o vysokých školách. Vysoké školy se následně snaží mezi odevzdanými pracemi odhalit plagiáty. Často k tomu využívají například portál Theses.cz, který provozuje Masarykova univerzita. Tento portál využívá propracovaný algoritmus k hledání podobností. Kromě toho, že Theses.cz čerpá ze své vlastní široké databáze bakalářských a diplomových prací studentů z nejrůznějších škol, porovnává také další úložiště a zdroje vyskytující se na internetu.

Jaký postih plagiátorům hrozí?

O plagiátorství se hovoří v takzvaném disciplinárním řádu, podle kterého se jedná o disciplinární přestupek. Přestupky z nedbalosti, jako je třeba opomenutí citace, se většinou řeší bez uložení sankce. Vážnější provinění často končí napomenutím či podmínečným nebo úplným vyloučením. Stejně tak je možné odebrat titul získaný na základě daného plagiátu. Opisovat se tedy rozhodně nevyplácí.

Plagiát, nebo kompilát?

Mezi plagiátem a kompilátem je velký rozdíl. Zatímco plagiáty se trestají, kompiláty jsou poměrně běžnou praxí. Jedná se například o encyklopedie nebo učebnice, které se skládají z informací pocházejících z jiných děl. Kompilát je však potřeba náležitě ocitovat a dále uvést, odkud informace pochází a kdo je jejich autorem. U bakalářských prací jde v některých případech zase o takzvané rešerše, kdy autor vyhledává důležité informace k tématu z jiných zdrojů. Systematicky je třídí a následně uvede literární zdroj, který použil.

Z toho vyplývá, že pokud použijete informace z cizí publikace, musíte vždy doplnit jejich zdroj. Jinak se jedná o plagiát.

Otestujte si svou práci

Než práci odevzdáte, raději si ji nechte zkontrolovat a ověřte si, že se nejedná o žádný plagiát. Dost možná jste zapomněli uvést nějakou tu citaci… a co pak?

Pro kontrolu své práce můžete využít například Odevzdej.cz, kam svoji práci nahrajete, systém prověří možné shody a následně vám zašle vyhodnocení.

Doufáme, že teď už vás kopírovat z internetu ani nenapadne. Tak zatněte zuby a začněte pracovat na svém vlastním, originálním a dobře ocitovaném díle.

Sdílet

Podobné články

16. 04. 2018

Odhalili jsme nejčastější chyby v závěrečných pracích

Chyby v závěrečných pracích mohou mít vážné následky. V lepším případě ovlivní výsledné hodnocení. Mohou však vést až k tomu, že práce nebude vůbec přijata, a to by nechtěl zažít snad nikdo. V tomto článku se proto zaměříme na nejčastější chyby v závěrečných prací, abyste se jich mohli vyvarovat, a práci tak odevzdávat s klidem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo