[Blog]

Srovnání diplomové a bakalářské práce

Zpracovat a následně obhájit svou diplomovou práci je jeden ze základních předpokladů pro úspěšné absolvování vysokoškolského studia a zisk titulu inženýra nebo magistra. Ať už tedy studujete pětiletý obor, nebo obor dvouletý navazující, diplomku budete muset zpracovat i vy. Tak se na to připravte s dostatečným předstihem, abyste poté nebyli zaskočeni jejím rozsahem a odborností.

Rozdíl mezi bakalářskou a diplomovou prací

Podstata obou prací je víceméně stejná. Při vytváření diplomové práce však za sebou máte v průměru o dva roky studia více. Očekává se tedy, že už opravdu ukážete, co umíte. Obě práce se tak liší zejména svým rozsahem. Zatímco bakalářské práce jsou nejčastěji zadávány v rozsahu 30–50 normostran, u diplomových prací se můžeme setkat i se 100 a více stranami – záleží především na dané univerzitě, fakultě či katedře.

S rozsahem samozřejmě úzce souvisí i obsah práce. Bakalářky jsou vzhledem ke svému rozsahu zpracovávány povrchněji a nejdou tak do hloubky jako diplomky. Diplomová práce už je opravdovou vědeckou studií, která analyzuje specifický problém a v ideálním případě přináší úplně nový pohled na danou problematiku. Každý, kdo diplomovou práci píše, by měl provést vlastní šetření, která jej k novým závěrům přivedou – tady už si zkrátka pouze s knihami a podobnými zdroji nevystačíte.

U diplomové práce je důležitý správný harmonogram

Na první pohled je jasné, že zpracovat diplomovou práci není žádná legrace. Určitě je nutné počítat s tím, že ji nebudete mít hotovou za týden – termín odevzdání nepodceňujte a začněte na diplomce pracovat opravdu včas. Téma práce je běžně vybíráno ve čtvrtém ročníku pětiletého nebo v prvním ročníku navazujícího studia.

Ještě než se pustíte do psání, měli byste provést důkladnou rešerši české i zahraniční literatury. Kromě toho je nutné stanovit cíl výzkumu a hypotézy, tedy výzkumné otázky, s nimiž budete pracovat. Neméně důležité je promyslet způsoby sběru dat a analýz materiálů. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli postup, nezapomeňte svou práci pravidelně konzultovat s jejím vedoucím. Jedině tak můžete včas odhalit, že se ubíráte špatným směrem – a určitě bude milejší přepisovat pár stránek než půl práce.

Diplomová práce musí splňovat potřebné náležitosti

V diplomové práci by se měla odrážet vaše znalost daného tématu a odborné literatury i suverénní orientace v oblasti bádání. V době, kdy diplomovou práci píšete, máte na svém kontě celou řadu zpracovaných akademických textů – očekává se tedy, že vaše práce bude splňovat veškeré náležitosti.

Každá diplomová práce by měla obsahovat:

    • potřebnou terminologii,
    • citace,
    • seznam literatury a dalších zdrojů,
    • úvodní abstrakt,
    • obsah s odkazy na kapitoly,
    • praktickou část,
  • resumé v českém i cizím jazyce
  • a přílohy (grafy, tabulky).

Při psaní určitě nezapomínejte ani na stylistiku a úpravu své práce. Hezky členěná diplomová práce bez chyb určitě zaujme na první pohled a přinese vám pár bodíků navíc.

Sdílet

Podobné články

07. 01. 2019

Zjistěte, jak si poradit s kvalitativním výzkumem

Neodmyslitelnou součástí většiny závěrečných prací je praktická část, která se soustředí na určitý výzkum. Zkoumat určitou problematiku je přitom možné buď kvantitativně, nebo kvalitativně. Velice častá je také kombinace obou těchto metod, které se vzájemně mohou skvěle doplňovat. Nyní se ale zaměříme především na kvalitativní výzkum a jeho využití v praxi.

21. 05. 2015

Jak si představit výzkum a jeho teoretické vymezení?

„Empirický“ výzkum je jeden z výzkumů, který představuje logický, oganizovaný a systematický proces, který využívá empirická data. Zpravidla je založen na zkušenostech nebo pozorování sledovaného jevu. Cílem výzkumu je získat data, respektive sledované informace o světe a některých jeho vlastnostech. Dílčími cíli výzkumu mohou být explorace – průzkumy (tedy hrubé chápání sledovaného jevu), deskripce – popisy (přesné měření a popisy vlastností sledovaných jevů, resp. jak? Kolik? co?) a v neposlední řadě explanace – vysvětlení (poznání a popis vnitřních vztahů mezi vlastnostmi sledovaného jevu, tj. Proč?). Například v sociálních vědách se můžeme setkat s konceptuálně-filosofickým výzkumem, historickým výzkumem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2023

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo