Zpracovat a následně obhájit svou diplomovou práci je jeden ze základních předpokladů pro úspěšné absolvování vysokoškolského studia a zisk titulu inženýra nebo magistra. Ať už tedy studujete pětiletý obor, nebo obor dvouletý navazující, diplomku budete muset zpracovat i vy. Tak se na to připravte s dostatečným předstihem, abyste poté nebyli zaskočeni jejím rozsahem a odborností.
Podstata obou prací je víceméně stejná. Při vytváření diplomové práce však za sebou máte v průměru o dva roky studia více. Očekává se tedy, že už opravdu ukážete, co umíte. Obě práce se tak liší zejména svým rozsahem. Zatímco bakalářské práce jsou nejčastěji zadávány v rozsahu 30–50 normostran, u diplomových prací se můžeme setkat i se 100 a více stranami – záleží především na dané univerzitě, fakultě či katedře.
S rozsahem samozřejmě úzce souvisí i obsah práce. Bakalářky jsou vzhledem ke svému rozsahu zpracovávány povrchněji a nejdou tak do hloubky jako diplomky. Diplomová práce už je opravdovou vědeckou studií, která analyzuje specifický problém a v ideálním případě přináší úplně nový pohled na danou problematiku. Každý, kdo diplomovou práci píše, by měl provést vlastní šetření, která jej k novým závěrům přivedou – tady už si zkrátka pouze s knihami a podobnými zdroji nevystačíte.
Na první pohled je jasné, že zpracovat diplomovou práci není žádná legrace. Určitě je nutné počítat s tím, že ji nebudete mít hotovou za týden – termín odevzdání nepodceňujte a začněte na diplomce pracovat opravdu včas. Téma práce je běžně vybíráno ve čtvrtém ročníku pětiletého nebo v prvním ročníku navazujícího studia.
Ještě než se pustíte do psání, měli byste provést důkladnou rešerši české i zahraniční literatury. Kromě toho je nutné stanovit cíl výzkumu a hypotézy, tedy výzkumné otázky, s nimiž budete pracovat. Neméně důležité je promyslet způsoby sběru dat a analýz materiálů. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli postup, nezapomeňte svou práci pravidelně konzultovat s jejím vedoucím. Jedině tak můžete včas odhalit, že se ubíráte špatným směrem – a určitě bude milejší přepisovat pár stránek než půl práce.
V diplomové práci by se měla odrážet vaše znalost daného tématu a odborné literatury i suverénní orientace v oblasti bádání. V době, kdy diplomovou práci píšete, máte na svém kontě celou řadu zpracovaných akademických textů – očekává se tedy, že vaše práce bude splňovat veškeré náležitosti.
Každá diplomová práce by měla obsahovat:
Při psaní určitě nezapomínejte ani na stylistiku a úpravu své práce. Hezky členěná diplomová práce bez chyb určitě zaujme na první pohled a přinese vám pár bodíků navíc.
Příprava psaní vědecké práce začíná už v době přípravy, kdy můžeme doporučit začínat krátkými písemnými poznámkami, které se v budoucnosti sice většinou nestanou součástí odborného textu, ale autor se postupně „trénuje“ a „piluje“ styl, respektive zlepšuje formu budoucího písemného projevu. Je nutné, aby student ovládal zásady slohových prací a gramatiku českého jazyka, správná interpunkční znaménka a v neposlední řadě volil vhodné použití slov.
VíceStruktura vědecké práce tedy podléhá závazným rámcovým osnovám konkrétních institucí, které jsou upravovány jejich interními směrnicemi. Student je povinnen tyto pokyny dodržovat1, a naplnit tak vědeckou práci vlastním textem. Práce je zpravidla tvořena jednotlivými kapitolami, které může student rozšiřovat o další podkapitoly nižších úrovní. Doporučuje se používat nejvíce třiúrovně.
Více„Empirický“ výzkum je jeden z výzkumů, který představuje logický, oganizovaný a systematický proces, který využívá empirická data. Zpravidla je založen na zkušenostech nebo pozorování sledovaného jevu. Cílem výzkumu je získat data, respektive sledované informace o světe a některých jeho vlastnostech. Dílčími cíli výzkumu mohou být explorace – průzkumy (tedy hrubé chápání sledovaného jevu), deskripce – popisy (přesné měření a popisy vlastností sledovaných jevů, resp. jak? Kolik? co?) a v neposlední řadě explanace – vysvětlení (poznání a popis vnitřních vztahů mezi vlastnostmi sledovaného jevu, tj. Proč?). Například v sociálních vědách se můžeme setkat s konceptuálně-filosofickým výzkumem, historickým výzkumem.
Více