Zvyšující se nároky zaměstnavatelů ženou pracující zpět do školních lavic. Motivačním faktorem je i vyšší prestiž, větší oborový rozhled a samozřejmě i více peněz na výplatní pásce.
Snaze skloubit studium s prací vychází vstříc čím dál více univerzit. Stovky oborů lze dnes studovat dálkově v rámci tzv. kombinovaného studia, požadavkům pracujících se vedle soukromých zařízení přizpůsobují i státní instituce. Úspěšné dokončení náročného studia je přesto v rukou samotného studenta. Jak si co nejlépe zorganizovat čas, nevyhořet a studium úspěšné dokončit?
Využijte moderních technologií. A jezděte vlakem
Studenti z řad zaměstnanců mají na své straně léta budované pracovní návyky, které dovedou uplatnit i při svém studiu. Horší je situace na poli využívání moderních technologií; zejména starší generace nedovedou potenciál digitální sféry naplno využít.
Internet přitom vedle výborných studijních materiálů umožňuje (u vybraných škol) účast na vybraných lekcích na dálku. Odpadá tak zdlouhavé dojíždění – přitom čas je komoditou, které se pracujícím často nedostává. Ale ani v případě, že se na přednášku musíte osobně dostavit, není vše ztraceno.
Několik hodin k dobru vám měsíc co měsíc přidá dojíždění veřejnou dopravou namísto automobilem. Kupé vlaku či autobusu je ideálním místem pro učení se na zkoušku nebo opakování si vybrané látky.
Dohodněte se s rodinou
Jak potvrdí každý student, sebemenší vyrušení znamená, že hluboké soustředění pomine jako pára nad hrncem. Posluchačům prezenčního studia vychází okolí ve většině případů vstříc a při studiu je neruší. Ale co když jste hlavou rodiny a vedle nové látky vyžadují pozornost i vaše malé ratolesti?
Jedním z nejčastějších důvodů pro předčasné ukončení studia je nedostatek času pro důslednou přípravu. Nezbytnou dobu pro studium přitom získáte jednoduše – stačí se s partnerem domluvit na rozdělení povinností tak, aby netrpěly vaše edukační snahy.
Alternativou je studium mimo domov. Skvělým azylem jsou především knihovny; zejména ve velkých městech lze narazit i na instituce disponující noční studovnou.
Domluvte se se zaměstnavatelem
Za zvyšováním odborné kvalifikace dálkovým studiem často stojí tlak zaměstnavatele. Je proto logické, že pokud svým nadřízeným vyjdete vstříc, měli by určité úlevy učinit i oni.
Ve zkouškovém období nebývá problém vyjednat si neplacené studijní volno. Někteří zaměstnavatelé jako benefit nabízejí dokonce částečné (nebo úplné) proplacení školného. Zjistěte si své možnosti!
Najděte si čas pro sebe
Nekončící kolečko studium–zaměstnání–starost o rodinu vám brzy začne přerůstat přes hlavu. V takový okamžik je zásadní zvolnit a relaxovat. Po hodině hlubokého soustřední se 10 minut věnujte jiné činnosti; protáhněte se, běžte se projít. A nezapomeňte na něco sladkého – např. skleničku džusu. Během usilovného studia mozek spotřebuje ohromné množství glukózy.
Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. V posilovně či při běhu si hlavu nejen vyčistíte, ale i okysličíte. Hodinka intenzivní fyzické aktivity vám navíc vžene do krve endorfiny a budete se cítit skvěle.
Stranou by neměla být ani kultura a socializace. Čas od času zkrátka vypněte a vyrazte na koncert, odskočte si na bowling s přáteli. Nebo si se svou drahou polovičkou udělejte víkendový výlet mimo město.